Dual Display: İki ekranlı dizüstü PC

Kısa işlemler için notebook'u açıp kapamak gerçek bir zaman kaybı. Çift ekran çözüm olabilir mi?

Asus ve MSI'ın da içinde bulunduğu bir grup üretici, ek bir ekrana sahip dizüstü PC üzerinde çalışıyor. Ek ekran sayesinde kullanıcılar e-posta, müzik, resim ya da PowerPoint sunumu gibi işlevleri notebook kapalı konumdayken de kullanabilecekler. Böylece, basit işlemler için her seferinde notebook'u açmak gerekmeyecek. Bu teknoloji, sunduğu kolaylığın yanında, ciddi bir zaman ve enerji tasarrufu da sağlayacak.

Yukarıdaki resimde Asus'un çift ekranlı dizüstü PC prototipi görülüyor.

CHIP Online'ın yorumu: Duyurulan bazı yeni teknolojiler ne yazık ki oyuncak olmaktan öteye gidemiyor. Örnek olarak UMPC (Ultra Mobile PC) verilebilir. Ancak yenilik, gerçek bir ihtiyacı karşılıyorsa, kullanıcılar tarafından kabul görüyor. Sağlayacağı faydalar dikkate alındığında, çift ekranlı notebook'un ilgi görme ihtimali çok yüksek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

STR (Suspend to RAM) teknolojisi çıktığında da çok faydalı olacağı tahmin ediliyordu ama pek kabul görmedi açıkçası bende bu ikinci ekran olayının pek kabul göreceğini sanmıyorum. Nede olsa açık kalmak için ikinci ekran düşük bir güç tüketecektir. Hem Hibernate diye bi mod varken böyle birşeyede ihtiyaç olduğunu değerlendirmiyorum.

Zaten yıllardır vista lanse edilirken bu teknolojiden söz edilmişti. Hala olgunlaşmaması garip. Tabi bu ek ekranın kullanıcıya nekadar maliyeti olacağını da düşünmemek elde değil

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir