DuckDuckGo, yeni tasarımıyla geliyor!

Kullanıcısını takip etmeyen arama motoru DuckDuckGo, yenilenen tasarımıyla Google'a meydan okuyor!

  • Cem Şancı
DuckDuckGo, yeni tasarımıyla geliyor!

Google, arama motoru konusunda liderliği kimseye bırakmıyor olabilir ama lider konumundan yararlanarak kullanıcılarının tüm özel verilerini kayıt altına alarak, her hareketlerini takip ediyor olması dünyada büyük tepkiye neden oluyor. Google üzerinde bir otomobil markasını arattıktan birkaç saniye sonra sosyal medyada karşınıza o otomobil markasının reklamları çıkabiliyor, Google üzerinde bir arama yaptığınızda, kısa süre sonra gezdiğiniz bütün web sayfalarında o aramanızla ilintili reklamlar görünmeye başlıyor. Google, Web'de attığınız her adımda sizi dikkatle izliyor ve kayıtlarınızı tutuyor.

DuckDuckGo arama motoru ise, kullanıcılarını takip etmeyeceği sözü ile uzunca bir zamandır farklılaşmaya çalışıyordu. Özellikle ABD'de yaşanan NSA skandalı sonrasında giderek daha fazla kullanıcıyı kendine çeken DuckDuckGo, çektiği bu ilgiyi kaybetmemek için modernleştirilmiş bir arayüzün hazırlıklarını yapıyor. Buraya tıklayarak ön izlemesine ulaşabileceğiniz yeni tasarımda kullanıcılar, görsellerden, videolara, navigasyon bilgilerine kadar kadar pek çok içeriğe kolayca ulaşabiliyor.

DuckDuckGo'da, Google veya Bing'te bulamayacağımız hiçbir şey yok ancak DuckDuckGo, kullanıcılarını takip etmeyeceği sözünü veriyor ve kullanıcılarının arama ve gezinti bilgilerini, üçüncü parti şirketlere vermiyor; reklam amacıyla kullanmıyor. Bir süredir, eski görünümlü ve kullanışsız bir arayüzle hizmet veren DuckDuckGo, yeni arayüzüyle bu sefer Google'a ve Bing'e gerçekten rakip olabilecek mi? Birlikte göreceğiz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Kullanan Varmı ki? microsoft bile bing'e desteği kesti bumu kalıcak google varken :)

@08 May 2014 21:20 Son kullanıcı için Google her zaman bir numara olmaya devam edecek ama reklamlardan sıkılanlar ve bilgisayar geekleri için DuckDuckGo hiç de yeni olmayan ve uzun süredir kullanılan bir arama motoru.

Çok güzel olmuş eski haline göre emin adımlarla ilerliyor

Ben şahsen beğendim. İlk çıktığında sadece web arama hizmeti veriyordu. Daha fazla sonuç için en altta "more Google" diyordu. Yazarken önerilerin çıkması güzel olmuş. Sonuçlar arasında dolaşırken arama çubuğu kaybolmuyor. Web sonuçları kaybolmadan Görsel, Video vs sonuçlarınada aynı anda bakabiliyoruz. Sadelikten vazgeçilmemiş. Mesela "kpss sınav tarihleri" diye arama yaptığım zaman Duckduckgo genelde web site isimlerine göre sonuçları ön plana çıkarıyor. kpssdershanesi.com kpsscafe.com kpssmemur.com vs vs Fakat Google öyle değil. Google sonuçları genelde bilindik haber sitelerindeki sonuçları ön sıraya almış. Gizliliğe gelirsek, adı duyulmamış olan aynı işi yapan ixquick.com var.

çok iyi olmuş kitap yazsın okurum...

Ziyaretçi 21:20 insanın olduğu gibi herşeyin bir ömrü vardır. MSN Messenger sana birşey hatırlattı mı veya ICQ anlayan anladı saygılarımla.

henuz gelismekte olan ve destegimizi hakeden bir arama motoru..

Kökü darknette, görünür tarafı internette olan gayet güzel bir arama motoru. Popülerlik konusuna gelince eğer google lady gagaysa, duckduck go bir pink floyd. Bir hizmetin en popüler olma şartı yok. illa ana akımda yer almaya da gerek yok

Sen de yorum yaz