Dünya ile ilgili yeni bir keşif!

Dünya ile ilgili yapılan bu yeni keşif, merak edilen birçok sorunun cevabını da veriyor...

  • Gökay Özbudak

Leeds Üniversitesi'nden araştırmacılar Dünya'nın iç katmanları hakkında ortaya attıkları yeni teoriyle birçok cevapsız soruya cevap arıyorlar. Bilindiği gibi Dünya'nın iç çekirdeği katı demirden meydana gelmekte, daha dışarıdaki dinamik dış çekirdek ise sıvı demir-nikel alaşımından meydana geliyor. Daha da dışarıda manto ve katı kabuk bulunuyor.

Milyarlarca yıldır dünyanın çekirdeği soğuyor ve soğurken dışarıya verilen ısı, dünyanın dinamosu halini alırken, dönüş hızıyla beraber manyetik alanın oluşmasına neden oluyor. Araştırmacılar yeni bir modellemeyle sismolojik verileri birleştirerek dışarıya verilen bazı ısıların kabuktan çıkamadan geriye döndüğünü ortaya çıkarttı. Bu şekilden teori, içeride yerel bir erimenin meydana geldiğini ve yer kürenin çekirdeğinin aynı anda hem soğurken hem de ısındığını ortaya çıkartıyor.

"Modelimiz, sismik ölçümlerde ortaya çıkan iç çekirdeğin etrafındaki sıcak sıvı katmanın varlığını açıklamamıza yardımcı oluyor. Yerel erime teorisi ayrıca başka sismik gözlemleri de açıklayabilir, örneğin deprem dalgalarının neden çekirdeğin bazı bölümlerinde daha hızlı hareket ettiği gibi."

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Faydalı bir keşif olmuş. Tebrikler. :)

agac ekelim essiz dunyamiz dahada guzellessin.

Daha içini çözememişken dışında ne arıyosa bizimkilerde ayrı bi alem :D

yahu o kadar labaratuar ve çalışan maaşı vs... boşa yorulmuşlar... gelip bana sorsalardı izah ederdim ben kendilerine... :)

saygılar...

bana sorsalardı ben söylerdim yaaa... o kadar labaratuar - eleman - öğlen yemeği - servis parası - ssk vs... yazık olmuş...

saygılar...

Tabiki faydalı bir araştırma olmuş.şuan mars'a baktığınızda dünya'dan milyarlarca yıl önce yaşam olduğuna dair kanıtlar var.ve yaşamın bitmesi, mars'ın çekirdeğinin soğumaya başlamasıyla başlıyor.mars dünyanın yarısı kadar büyüklükte olduğundan çekirdeğinin soğuması kolay olmuş.inşallah dünyanın çekirdeğindeki devridaim hep sürer de mars gibi kızıl kuma dönüşmez.lütfen alaycı yorumlarınızdan önce araştırın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play