Dünyayı hayvanların gözünden görün!

Hayvanların dünyamızı nasıl gördüğünü hiç merak ettiniz mi? Artık bunu deneyimlemeniz mümkün!

Dünyayı hayvanların gözünden de görmek nasıl olur?

Dassault Systèmes'in 3D Teknolojisi kullanılarak ve transmedya inovasyon şirketi Current ile işbirliğiyle hayata geçirilen AllEyes projesi ile insanlar artık dünyayı hayvanların gözünden de görme deneyimini yaşayabilecekler.

Bu çalışmanın amacı, bilimsel bulgular göz önünde bulundurularak, hem çocuklara hem de yetişkinlere 3 boyutlu görsel ve interaktif simülasyonlarla hayvanların dünyayı nasıl gördüğünü göstermek. Çeşitli bireysel farklılıklar dışında (miyopluk, renk-körlüğü vb...) bütün insanların gözleri aynı. Ancak, bizlerin iki gözle gördüklerimiz birçok hayvanınkinden farklı: mesela çoğu hayvanın gözleri aynı yerde değil ya da gözleri bizimle aynı şeyleri görmek için tasarlanmamış durumda.

All Eyes sayesinde, Paris'in en prestijli meydanlarından Place Vendôme'un etrafında hayvanların (kedi, köpek, fare, kuş, arı) gözünden bir tur atabilecek, onların ne görüp hissettiğini, ya da engellerinin neler olduğunu 3 boyutlu olarak deneyimleyebileceksiniz.

Bu 3 boyut deneyiminde iki mod bulunuyor:

  • Simülasyon modu, hayvan ve insan görüşleri arasında geçiş özelliğiyle anlamayı ve anlatımı kolaylaştırıyor.
  • Her hayvan için ayrı ayrı yapılmış mini oyunlarla, oyuncular hayvan görüşünün meydana getirdiği engelleri atlatarak en iyi puanı almaya çalışıyor.

AllEyesonParis 3D deneyimini test edin. Online, ücretsiz, hem Mac hem PC'de.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

olmamış, sanki 3d oyun oynuyorsun gibi... takacaksın kamerayı hayvana, yapacaksın çekimini, onu koyacaksın siteye, böyle çocuk oyunu benzer işlerle olmaz bu işler....

Abi arıya kamerayı nasıl takacan ve kameradan görüşünü nasıl göreceksin.

Denemeden direkt resimlerinden de inceleyebilirsiniz. Onlar bile şaşırttı beni.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play