E-posta için En iyi ipuçları

Mektupların internet haricinde daha hızlı, daha hesaplı ve tabii ki daha rahat gönderilmesi mümkün değil. Ancak kullanıcı sayısı milyonlarla ölçülen e-postayı kim, ne kadar etkili kullanıyor?

E-posta için En iyi ipuçları (Sayfa 3)

Bunun için Araçlar/Seçenekler komutunu çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki Yazım Denetimi kartını aktif hale getirin. Burada Ayarlar başlığı altında bulunan “Göndermeden önce her zaman yazım denetimi uygula” seçeneğini işaretleyin.

22-Dağıtım listesi ile zaman tasarrufu
Şayet kendi hazırladığınız gazetenizi veya topluluğunuza ait üyelere yazılar göndermek istiyorsanız dağıtım listeleri kullanarak zamandan ve işten tasarruf sağlayabilirsiniz. Buradaki örnekte adres defterinde hazır e-posta adresleri olduğunu varsayıyoruz. Bunun için ilk olarak araç çubuğu üzerindeki simgesine tıklayarak Adres Defterini açın ve Dosya/Yeni Grup komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda ekrana gelen pencere üzerindeki Grup adı kutusuna örneğin “Birlik” yazın. Daha sonra Üyeleri Seç düğmesine tıklayın ve son olarak adres defterini kapatın. Yeni bir e-posta hazırlayın ve “Kime” kutusuna tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen liste içerisinden “Birlik” ismindeki grubu seçin ve Kime düğmesine tıklayın. İletişim penceresini Tamam düğmesine tıklayarak kapatın. Gönder düğmesine tıklandığında hazırlanan ileti grup içerisindeki üyelere otomatik olarak gönderilecektir.

23-Gelen Kutusu’nun düzenli kalabilmesi için
Gelen Kutusu’nun dolmaması ve bunun üzerinde hakimiyetin kaybolmaması için belirli gönderenler ve konulara özel ayrı klasörlerin oluşturulması gereklidir. Bunun için Klasörler penceresindeki Yerel Klasörler simgesine farenin sağ düğmesini kullanarak tıklayın ve açılan nesne menüsündeki Yeni Klasör komutunu çalıştırın. Ekrana gelen boş alan içerisine istediğiniz ismi girin ve Tamam düğmesine tıklayın. Aynı yöntemi kullanarak alt klasörler de oluşturabilirsiniz.

24-Gelen iletileri otomatik sıralamak
Bir çok klasör oluşturanlar gelen iletileri örneğin gönderen bilgisine (örneğin: Ahmet Yaşar) göre önceden sıralayabilirler. Bunun için Araçlar/İleti Kuralları/posta komutunu çalıştırın. Bir kural oluşturmak için Yeni düğmesine tıklayın ve birinci adımda koşul olarak “İletinin kimden satırı kişi adını içersin” seçeneğini işaretleyin. İkinci adımda “Belirtilen klasörüne taşı” eylemini seçin ve son olarak üçüncü adımda da gönderen kişiyi (Ahmet Yaşar) ve iletinin taşınacağı klasörü seçin.

25-Adres Defteri’ni diskete yedeklemek
Adres Defteri’nde ne kadar çok öğe bulunursa, defter o kadar değerli olacaktır. Bu nedenle farklı bir kayıt ortamında saklanmasında fayda vardır. Adres Defteri’ni açın ve Dosya/Ver/Adres Defteri (WAB)... komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda ekrana gelen iletişim penceresinde kaydedilecek hedef olarak disket sürücüyü seçin ve örneğin Adresler gibi uygun bir isim girin.

26-E-postaları silindikten sonra bile kurtarmak
Eğer gelen kutusuna göz atarken iletileri yanlışlıkla silecek olursanız bunları Silinen Öğeler klasöründen kurtarabilir ve farklı bir klasör içerisine taşıyabilirsiniz.

27-E-postaları diskete saklamak ve yedeklemek
Disket sürücü için masaüstünde bir kısayol oluşturun. Daha sonra Outlook Express’i çalıştırın, buradan yedeklemek istediğiniz e-postaları seçin ve fare yardımıyla biraz önce oluşturduğunuz disket sürücü kısayolu üzerine kopyalayın.

28-ilk taslaktan e-postanın son haline
Outlook Express penceresindeki Yeni İleti düğmesine tıklayın. E-posta taslağını hazırlayın ve bir konu girin. E-posta penceresinin menü çubuğundaki Dosya/Klasöre Kopyala komutunu çalıştırın ve ekrana gelen penceredeki listeden Taslaklar klasörünü seçtikten sonra Tamam düğmesine tıklayın. E-posta penceresini kapatın. Ekrana gelen Değişiklikleri bu iletiye kaydetmek istiyor musunuz?” sorusunu Hayır düğmesine tıklayarak cevaplayın. Eğer bu iletiyi ileride düzenlemek ve göndermek isterseniz Taslaklar klasöründen almanız yeterli olacaktır.

29-Araç çubuğunu düzenlemek ve görüntülemek
Farenin sağ düğmesini kullanarak araç çubuğu üzerine tıklayın ve ekrana gelen nesne menüsündeki Özelleştir komutunu çalıştırın. Araç Çubuğunu Özelleştir penceresindeki Ekle ve Kaldır düğmelerini kullanarak hangi simgelerin görünüp görünmeyeceklerini belirleyebilirsiniz.

30-E-postalarınız için daha çok renk ve çeşit
E-posta penceresinde Biçim/Zengin Metin(HTML) komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda ek bir biçimlendirme çubuğu ekrana gelecektir. Bunun için ilk olarak değiştirmek istediğiniz metin parçalarını seçin ve biçimlendirme çubuğu üzerinden istediğiniz komutu çalıştırın. Eğer isterseniz sağ üst köşedeki Resim Ekle düğmesine tıklayarak iletileriniz içerisinde resimler kullanabilirsiniz. Son olarak Biçim/İleti Örneği Uygula komutunu kullanarak hazırladığınız eposta artalanın da farklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

31-istenmeyen ileti ve gönderenleri engellemek
Örneğin devamlı olarak gönderdiği tanıtım iletileri yüzünden birinden sıkıldıysanız bu kişinin e-posta adresini engelleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Tesekkur ederim. cok faydali ve anlasilir buldum. Erdogan.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir