E-Postaları Yabancı Gözlerden Uzak Tutun

Hanginiz bir posta kartı üzerine hesap bilgilerini, ailesiyle ilgili hikayeleri veya başından geçen özel bir durumu yazar? Büyük bir ihtimalle hiçbiriniz, çünkü posta kartı üzerine kaydedilen bilgiler kolaylıkla herkes tarafından okunabilir.

E-Postaları Yabancı Gözlerden Uzak Tutun (Sayfa 4)

Sıkıştırma programları
Gizli bilgileri dosya eki olarak gönderme yolu akıllıca ama zor. Daha iyi bir alternatif, içeriği doğrudan şifrelemek. Outlook Express bunu sizin için kendiliğinden yapıyor, tabii Microsoft e-posta programının ayarlarının doğru yapıldığı varsayılırsa.

Şifrelemenin gerçekleşebilmesi için önce bir sertifikaya ihtiyacınız var. Bu gerçek kimliğinizi kanıtlamaya yarayan elektronik bir kimlik. Dijital belge, her e-postaya koyabileceğiniz elektronik imzanın temelini oluşturuyor. İmza e-postanın sizden geldiğinin garantisi. Gönderici bilgilerinin başka koşullarda taklit edilebildiğini unutmayın. Sertifika talep eden kişi dijital bilgilerin 0 ve 1’lerden oluşan iki anahtar (bit kodu) ile ifade edildiği çok basamaklı kombinasyonu alıyor. Özel anahtarınız iletiyi garanti altına alıyor, resmi anahtarı alıcının kullanımına sunuyorsunuz, böylece mesajı okuyabiliyor.

İsteğe göre güvenlik: Sertifikaya bağlı
Farklı güvenlik seviyelerine göre sertifikalar mevcut. Bazılarını sadece postada görünürseniz ve kimliğinizi ispat ederseniz alabiliyorsanız. Benzer bir sertifikayı size Trust-center firması sağlıyor. www.trust-center.com’da bu hizmet “TC-Private, özel müşteriler için elektronik kimlik” olarak adlandırılıyor. Detaylı bilgiye sayfanın Products linkinden ulaşıyorsunuz. Bu düzeyde güvenlik için 30 dolar gibi bir parayı gözden çıkarmalısınız.

Aynı firma aracılığıyla ücretsiz sertifika da alabiliyorsunuz. Bu, diğeri kadar güvenilir değil, çünkü yalnızca e-posta adresinden ulaşılıp ulaşılamadığınız kontrol ediliyor ve sadece adresin var olup olmadığı doğrulanıyor. Yine de sertifikayı Outlook Express’in şifreleme özelliklerini denemek için kullanabilirsiniz.

Trust Center’ın net sayfalarında sertifikanın nasıl kullanılacağı ile ilgili 12 sayfalık “.PDF” türünde resimli bir broşür bulacaksınız. Bu tür dosyaları okumak için sisteminizde Acrobat Reader tarzı bir program yüklü olmalıdır. Programı www.adobe.com/products/acrobat/readstep.html adresinden indirebilirsiniz.

Aynı işlevlere sahip özellikle İngilizce olarak hazırlanmış farklı yazılımlar da var. Globalsign (() veya Verisign (() örnek gösterilebilir. Gerçek bir güvenlik sağlamak için bir miktar para ödemeniz gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir