EA, Battlefield sorununa cevap verdi...

EA, Battlefield Hardline'da ortaya çıkan ilginç yükleme sorunu hakkında açıklama yaptı!

EA'den Battlefield yükleme sorunu açıklaması...

Geçtiğimiz haftanın başlarında, Electronic Arts'ın yeni yayınlanan Battlefield Hardline oyununda kullanılan Origin tabanlı DRM'in, kaç bilgisayarın oyun sahipliği yapabileceğini takip etmenin yanı sıra, donanım değişikliklerini de takip edeceğine dair bir rapor ortaya çıkmıştı. Göründüğü kadarıyla Battlefield Hardline, oyun kodunun kilitlenmesinden önce, hesap başına beş adet donanım değişikliği hakkı sunmakta. Bu haklar kullanıldıktan sonra oyun, 24 saat boyunca kullanılamamakta.

Guru3D, şikayette bulunan ilk isim olarak gözükmekte ve "bir grup" grafik kartını test ederken karşılaştıklarını söylemekte. Rapora bakılırsa, aynı bilgisayarda grafik kartı, CPU, anakart gibi donanımların değişmesi durumda da bu uyarı ile karşılaşabilmekte.

Anakart değişikliğinden sonra uyarı ile karşılaşılması anlaşılabilir ancak farklı grafik kartı veya CPU kullanımı ardından oyunculara uyarı vermek biraz ağır bir hareket gibi gözüküyor. Bu yüzden de Electronic Arts'a konu hakkında açıklama yapılması için istekler iletilmiş durumda.

EA sözcüsünün yaptığı açıklama ise şu şekilde: "Origin doğrulaması, oyuncuların her 24 saat içerisinde beş farklı PC'ye bir oyunu yüklemelerine izin vermekte. 24 saat içerisinde beşin üzerinde donanım yapılandırmasını kıyaslamak isteyen oyuncular, Müşteri Desteği ekibimiz ile iletişime geçerek yardım alabilirler."

Burada dikkat çekmesi gereken en önemli nokta ise, "yapılandırma" kelimesi. Görünüşe göre göre Origin, Battlefield Hardline yüklü olan makinelerin donanımlarının da takibini gerçekleştirmekte. Ayrıca, EA sözcüsünün suçu yayılımcı bir DRM yazılımı yerine Origin platformuna yüklemesi de önemli gözüken bir diğer nokta.

Bir diğer soru ise, Origin platformunun neden oyun yüklemelerine belirli bir sınır koymuş olduğu. Her ne kadar beş yükleme standart bir oyuncu için fazlasıyla yeterli de olsa, uygulanan bu sınırlama, akıllara EA'in Origin hesabı paylaşımları ile ilgili sorun mu yaşadığı sorusunu getiriyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost