EA, eski FIFA'yı yeni FIFA diye mi satıyor?

Oyun devi Electronic Arts, bazılarımıza FIFA 12'yi FIFA 13 diye yutturuyor mu?

  • Zeynel A. Öztürk
EA, Wii'de eski FIFA'yı yeni FIFA diye mi satıyor?
FIFA 12 (üstte) ve FIFA 13 (altta)

EA'nın önemli gelir kaynaklarından biri olan futbol simülasyonu FIFA'nın son sürümü FIFA 13, çıktıktan sonra 5 gün içinde 4.5 milyon kopya sattı. EA'ya göre bu rakam, spor oyunları tarihindeki en büyük çıkışı gösteriyordu.

Ancak Nintendo Wii için oyunu satın alanları bekleyen kötü bir sürpriz vardı. FIFA 13, FIFA 12 ile neredeyse tamamen aynıydı. Değişen tek şey, formalar ve oyunun müziği idi. Oyun modları, karakter modelleri, menü ekranları ve diyaloglar - her şey olduğu gibi duruyordu. Dahası oyunseverler, PS Vita'daki FIFA 13'ün de 6 ay önce piyasaya sürülen FIFA Football ile aynı olduğunu söylüyorlar.

EA'nın güncellemediği ürünleri 50 dolar gibi yüksek bir ücretle satıyor olması, oyunseverler arasında tartışmaya yol açtı. Bununla birlikte oyunun Xbox 360 ve PlayStation 3 sürümlerinde önemli yenilikler var ve oyun, olumlu eleştiriler alıyor.

EA, konu hakkındaki sorulara verdiği cevapta üstü kapalı da olsa Wii'deki FIFA 13'e yeni özellik eklemediklerini kabul ediyor. EA COO'su Peter Moore, Wired'a yaptığı bir açıklamada ise Wii'nin yıllar içinde geride kaldığını ve artık onun için oyun yapmayacaklarını itiraf etti

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

futbol oyununda ne gibi değişiklik olabilir ki. grafik desen zaten wii de o yok. aynı olacak tabiki. değişiklik formalarda, sahalarda,liglerde, birde oyuncu adlarında olur.gerisi aynı.

@poweralpha fizik motorlarında bir geliştirme yapay zeka da geliştirme gibi şeyler yapılabilir mesela özellikle pes'e çok gerekiyo sadece grafikte bitmiyo herşey oynanabirlik çevre vb birsürü etmen var...

nolcak ki pes'te aynı şeyi yapıyo hepsi aynı dümende zaten

PSP sürümü de aynı, liglerin güncel durumu, kadrolar, formalar, menüdeki arka plan haricinde pek bir değişiklik yok bu' da çok yadsınacak bir şey değil bence.

@Kara Şövalye PS2 ye çıkan sürümler de hep aynı PES'te de durum aynı sürekli aynı oyunu satıyorlar.

ea kalleşlik yapıyor... MS ve SONY'ye kıyak çekiyor...

@grezimonk Sizi mantıklı yorumlar yapmaya davet ediyorum. PSP ve PS Vita sürümü Sony'e para kazandırmıyor mu ? PC sürümü Microsoft'a para kazandırmıyor mu ? Xbox 360 ve PS3 sürümü çok satıyor diye adamlar esas şeyleri oraya ekliyor. Yoksa peşkeş yaptıklarından değil.

İsteseler düzgün bi update ile oyunu fifa13 yapabilirler ama hayır. %99'u aynı 2-3 minör değişiklik yapıp oyunu sanki yepyeni bir şeymiş gibi satıyorlar. Modern Warfare serisinde de durum aynı. Oyunun tek farkı yeni campaign ve yeni multiplayer haritaları başka bişey değil.

daha ne yenilik ola bilirki? Oynunun içine girip oynaya bileceyimiz bir modülmü ilave etsinler? :)

fifa zaten büyük değişiklikleri genelde oyun motorunda ve grafiklerde yapıyor.bunlarda wii'de olmadığı için adamlar gerek bile duymamış kadroları güncelle olsun bitsin zaten böyle bi cihazda çok gereksiz şimdi bile ona vereceğin paraya git tablet al daha sağlam çıkar...

EA denen firma en kötü firma ödülünü alan bir firma daha ne beklenir ?

pes ve fifa yıllardır ps2 için hep eski sürüm çıkartıyor ve güncelliyor.

Psp de fifa 2007 surumunun aynisini cikariyor 2012 2013 boyle Pes te de durum ayni 2006 versiyondaki halini dondurup dondurup duruyor.Fifa 13 aldigimda buyuk degisiklik bekliyodum psp acisindan ama yok.Fifa ve pes serisini orj almayin

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play