Ekonomiyi Apple kendi başına alt ediyor.

Çoğu firma günü kurtarmaya çalışıyor; fakat Apple'da durumlar çok farklı. Peki, bu işin sırrı nedir?

Ekonomiyi Apple kendi başına alt ediyor.
Apple dur durak bilmiyor...

iPhone 3GS'lerin gördüğü ilginin stokları tükenme noktasına getirdiğini sizlerle paylaşmıştık.

Aldığımız bilgiye göre işler fabrika cephesinde de farksız olduğu yönünde. Ekonomik krize rağmen Apple, iPhone 3GS sayesinde satış rekorları kırıyor ve artık üretim, talebi karşılayamamakta. Bu durum sadece iPhone 3GS'ler için geçerli değil. Aynı zamanda aksesuar üretimi de satış hızından payını alıyor.

Hissedarlar olumlu gidişatı önceden görmüş olacak ki bu çarktan daha fazla faydalanmak istiyorlar.

Apple CFO (Chief Financial Officer) Peter Oppenheimer durumu şöyle izah ediyor:

  • 8.3 milyar dolarlık bir gelir söz konusu; fakat talebi karşılayabilmiş olsaydık bu rakam 7.9 milyar dolar daha fazla olabilirdi.
  • MacBook ve MacBook Pro'ların satışlarındaki %13'lük büyüme ile diğer bilgisayar üreticilerini toptan satış oranında geride bıraktık. Hatta hiç Mac kullanmamış kullanıcılar, Mac bilgisayar satış payımızın yarısını oluşturuyor.

İstatistikler devam ediyor...

Gün geçtikçe büyüyen yıldız: Apple
  • 5.2 milyon iPhone kulaklık seti bu çeyrekte satıldı. Bu azımsanmayacak bir rakam.
  • iPod Touch satışlarında %130'luk bir ilerleme kaydettik. Tabi bu büyüklükteki bir ilerlemeye iPod Touch'lara uygulama yüklenebilmesinin de büyük faydası var.

Ekonomik kriz kişisel bilgisayar satışlarını büyük derecede yavaşlatmış olsa da galiba bu en çok Apple'ın işine geldi. Tabi bundaki en büyük etkenlerden biri de MacBook ve MacBook Pro'larda yapılan indirim.

Şunu da hatırlatmakta yarar var. Apple CEO'su Steve Jobs artık tamamen iş başında!

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Çok iyi reklam bu sonuçları doğuruyor...

madem o kadar fazla kazanıyorsunuz ne diye fiyatları bu kadar pahalı bizim ülkede ?

İşin sırrı yok.
Çoğu telefon firmasının tam anlamıyla denemediği dokunmatik ekran ve çoklu dokunmatiği apple üzerinde titizlikle çalışarak başardı.
eyer diyer dokumatik telefonlarla sadece o ekran için karşılaştırırsak en iyisi ama fiyat perfonmansda çok kötü durumda.

Fiyatları kazık ve buda alan kişiler tarafından zenginlik nişanesi olarak görülüyor. Yani alanların çoğunluğu sosyetik para zengini düşünce fakiri egosunu tatmin etmeye çalışan kişiler. Şahsım adına apple dende ürünlerindende, müşterilerindende nefret ediyorum.

kalite dedinmi apple derim diğerleri hikaye

3GS hataları olan bir alet. Halen daha nasıl yoğun talep varsa...

Sömürün dünyayı sömürün. Tüketim tüketim tüketim.

bizmi çok akıllıyız yoksa başka ülkeler çokmu enayi

adamlar telefonu alıyorki bi bildiği var biz ancak kötüleyelim yok fiyat performans ii deil he ii deil o yüzden rekor kırıor satışta pehhhhh

Valla ben forumlarda hiç Mac veya Linux kullananlardan hiç sızlanma duymuyorum. Sanatçılar neden Mac ve Linux kullanmak zorunda kalıyorlar. Bir çok kişi memnun ki yerinden çok seneler geçti, çok seneler geçti dönen yok seferinden. Forumlar Windowszede dolu ama buraya gelenler ya Mac'a ya Linux'a saldırıyorlar. Meyvesi olan ağaç taşlanır. Mac zengin bilgisayarı değil, üzerine 500 lira Windows 7 konan bilgisayar Mac'den daha pahalıya geliyor. Pardus ücretsiz, Windows 7'den daha güzel. Mac'den de ucuza geliyor. Herkesin kendi ihtiyacına göre var. Artık Windows 7 zengin malı oldu.

prestijj iştee...

Diger firmalardan cok daha az reklam yapsa da kullanicilarini cok memnun ediyor urunleriyle ve apple reklamini en cok apple kullanicilari yapiyor. Ayrica pahali gibi gorunse de pratikte apple cok ucuz cunku bir mac bilgisayari 4-5 sene sorunsuz kullanirsiniz ama windows pc yi 2 yilda bi yenilemeniz gerekir. İlaveten apple in isletim sistemi cok daha iyidir kendi urunlerine gore isletim sistemi gelistiren tek firmadir.
Ayrica 3gs sorunlu degildir istatistiksel olarak dunyanin en sorunsuz smarrphone'udur. Meksika collerinde 2-3 kisinin iphone unun sicaktan etkilenmesi o aleti sorunsuz yapmaz.

Apple insanlara 1 TL'lik ürünü 10 TL'ye satıyor. İnsanlarda mutlu oluyor. Adamlar ekransız mp3ü dahi 80-90 TL'ye satıyor. Saçmalık. Sömürge bir marka. İnsanlar kandırma konusunda profesyoneller.

Steve Jobs un dönmesine sevindim...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir