Ekran koruyucu deyip geçmeyin

Ekran koruyucuları renksiz, sıkıcı şeyler mi sanıyorsunuz? Bu 4 "harika"yı görmeden karar vermeyin.

  • Ali Güngör

Bir zamanlar her bilgisayarın vazgeçilmeziydiler: Ekran koruyucular. Elbette o zamanlar ekranları korumak için gerekliydiler. Bugün ise elektrik tasarrufu yapmak için ekranı kullanılmadığında kapatmak için güç yönetim özelliklerinden yararlanıyoruz.

Enerji tasarrufundan öte, mobil cihazların yaygınlık kazanması söz konusu. Pil ömrünü korumak gerekiyor bu yüzden de ekran koruyucular eskisi kadar rağbet görmüyor.

Yine de öyle ekran koruyucular var ki, masaüstü bilgisayara kurulduğunda sundukları şık özellikler ile tasarruftan daha ağır basabiliyorlar. Bunlar arasında sadece güzel görünen uygulamalar da var, estetik kadar işlev de sunanlar da...

Masaüstünüzü farklı bir şekilde güzelleştirin

Birbirinden güzel ekran koruyucu yazılımlar bulmak mümkün. Ama bunların ötesinde kolayca aile albümünüzü ekrana getirebilirsiniz.

Çocuğunuzun büyürken çekilen fotoğraflarını sırayla izleyebilir ya da manzara fotoğraflarıyla dünyayı gezebilirsiniz.

Bunun çok kolay bir yolu var, internette yayınlanan fotoğrafları kullanabilirsiniz. Photo Feeds for Google Photos Screensaver sayesinde bu özelliği destekleyen sitelerden görsel akışıyla masaüstünüzü zenginleştirebilirsiniz.

Bağlantı: Photo Feeds for Google Photos Screensaver

Görseller hiç bitmesin!

Google'ın aracıyla fotoğraf beslemelerinden yararlanabileceğiniz gibi, Loopy isimli eski ama kullanışlı bir ekran koruyucu da seçebilirsiniz.

Loopy, Flickr'da yayınlanan fotoğrafları ekranınıza getirir. Fotoğraflara tıklayarak direkt olarak Flickr fotoğraf yayınına gidebilirsiniz.

Download: Loopy

Haberleri takip edin!

RSS'ten gelenler ekranınızda

RSSMore sayesinde RSS ve XML haber beslemelerini ekrana getirebilirsiniz.

İster arkaplana güzel bir görsel koyun, isterseniz boş bırakın tercih sizin. RSSMore'un yaptığı iş, seçtiğiniz haber kaynaklarından okuduklarını çerçeveler içerisinde sunmak.

İlginizi çeken bir haber gördüğünüzde bu kutulara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bağlantı: RSSMore

Rastgele sörf!

Wikipedia'yı ekrana getiren bir ekran koruyucu sayesinde farklı konularda bilgi edinebilirsiniz.

Sayfaların yüklenmesi arasında geçecek süreyi belirttiğiniz zaman, Wikipedia rastgele olarak sayfaları değiştirecektir.

Bu ekran koruyucuyu arkaplanda çalışan IE ve Firefox gibi internet tarayıcıların işlemlerini iptal edecek şekilde ayarlamanız mümkün.

123 Kb boyutuyla çok küçük ve kullanışlı...

Download: Wikipedia Screensaver

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Gerçekten kötü seçimler.

Ekran koruyucular.. goselligi olan ama hicbi ise yaramayan mantiksiz seyler.. PY`ye yeni baslayanlar genelde kullanir.. Ama hic lazim olmuyor.. bi yere gidince ekrani kapatip gidiyorum..

"Ekran koruyucular.. goselligi olan ama hicbi ise yaramayan mantiksiz seyler.. PY`ye yeni baslayanlar genelde kullanir.. Ama hic lazim olmuyor.. bi yere gidince ekrani kapatip gidiyorum.."

Sanırsın herkes masaüstü bilgisayar kullanıyor.

hocam masa üstü kullanmayanın işi daha kolay indirirsin kapağı olur biter gider

ekran koruyucular masaüstü simgelerinin ekranda iz yapmasını önler kim demiş koruyucu bir işe yaramaz diye bilgisayarda sabit duran simgeler ekranda kalıcı sorun yaratır ...

Sen de yorum yaz