Elektrikli hız canavarı büyüledi...

Formula 1 Mercedes takımı uzmanlarla bir araya geldi ve bakın nasıl bir mucizeye imza attı...

  • Ertuğrul Süngü
Elektrikli hız canavarı büyüledi...
Dünyanın en hızlısı o

Elektrik kullanımı özellikle otomotiv sanayinde bir hayli hız kazanmış durumda. Hybrid motorlarla başlayan tasarımlarsa, günümüzde tamamen elektrik donanımlı olarak çalışıyorlar.

Bu duruma en büyük örnekse; FCI adındaki küresel elektrik bağlantısı üreticisi olan firmanın, Formulec'in desteklediği Formula 1 elektrikli yarış müsabakalarına destek sağlayacağı üzerine yapılan anlaşma oldu. Anlaşmanın odak noktasındaysa tamamen elektrikle çalışan bir araç yer alıyor. EF01 lakaplı elektrikli aracın geliştirilmesi tam iki yıl sürdü. Bu süreçte; Segula Technologies'in deneyimli otomotiv uzmanları ve Formula 1 Mercedes takımı ile birlikte çalışıldı.

Cihazın bataryaları Fransız bir firma olan Saft tarafından, mühendisliği Siemens tarafından ve yüksek performanslı bağlantı geçişleriyse FCI'nın kendisi tarafından yapıldı. Sıfırdan, 62 kilometreye üç saniye gibi inanılmaz kısa bir sürede çıkan cihaz, aynı zamanda saatte 162 kilometre hıza kadar çıkabiliyor.

EF01, kendisinden çok daha büyük bir firma olan Tesla Motorun ürettiği elektrikli motorlardan çok daha hızlı olmasıyla göz doldurduğu gibi, an itibariyle gezegenin en hızlı elektrikli arabası rolünü üstleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

max hızı 162 km miş ben de başlıkta hız canavarı yazısını okuyunca sandım ki.... tesla'nın elektrikli arabalarıın 0-100'ü 3.2 sn diye biliyorum ayrıca.

162 KM. değil mil olmasın sakın

teknik hiç bir veri yok.
ayrıca ivelenme değeri kadar önemli olan bir etken daha var oda bataryanın enerji yoğunluğu, kaç kwh enerji depoladığı

Hız birimleri km değil mil olacak.

Tesla seri üretim tipinde normal yolda giden araba yapıyor ama o ayrıntı unutulmuş galiba

bunla boş işler... ne zaman güneş enerjisini yüksek oranda ve gerçek anlamda kullanabilen, tasarımı derli toplu bir araç yaparlar, işte o zaman derimki MUHTEŞEMMM...!!!

ama şu an için ancak kendilerini avutacak bir çevre edinebilirler...

ülkemizdeki benzin - mazot ve araç fiyatlarından gına geldi artık...!!!
işin garip tarafı, arabaya binecek paraı olmayan bile araba alıyor. tabii ki devlet de buna önlem olarak basıyor benzine zamı. ama hala araba satışları patlama yapıyor. milli gelir korunsun ve kişi başı gelir dengelemesi düzelsin diye uğraşıyorlar, ama millet hala araba alıyor, hala parası yok...!!! parasızlıktan ve sorumsuzluktan bakım yaptırmayanların yaptığı kazaları hergün gazetelerde okuyoruz.

ne yazık ki araba kullanma bilinci yerleşene kadar, kazaların sonu gelecek gibi görünmüyor...

saygılar...

Tesla motors'la bunları kıyaslamak çok saçma.Adamlarda arzu var, dünyaya yararlı birşeyler katma isteği var.Formula 1 arabasını halk ne yapsın?

Audi R-Zero
Top Speed> 460 km/h
0-100km> 3 saniye
4 tekerlekte 4 yüksek performanslı elektrikli motor.
Bugatti Veyronun Hız Rekoru 420 km/h
Dolayısı ile dünyanın en hızlı otomobili; Elektrikli Bir otomobildir, Ve Dünyanın En İyisinin Elinden Çıkmıştır (Audi) (mercedesin biraz daha ekmek yemesi lazım ;))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost