En kolay hack'lenen tarayıcı hangisi?

Ödüllü hacker, şimdi de gözünü geçen yıl sadece 2 dakikada kırdığı tarayıcının yeni sürümüne dikti.

  • Ümit Öncel
En kolay hack'lenen tarayıcı hangisi?
Pwn2Own: Hacker'ların ödüllendirildiği yarışma

Zero Day Initiative, güvenlik uzmanlarının bilgisayardaki var olan güvenlik açıklarını test edip, bunları ortaya çıkarmalarını destekleyen bir organizasyon. Hatta bunun için Pwn2Own adlı bir yarışma bile düzenliyorlar. Bu yıl üçüncüsü düzenleyecek olan yarışmayı geçen yıl Charlie Miller kazanmıştı. Bir MacBook Air kullanarak, Apple'ın tarayıcısı Safari'yi sadece iki dakikada hack etmeyi başaran Miller aynı zamanda 10 bin dolarlık ödülün de sahibi olmuştu.

Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan Pwn2Own'da gözler bir kez daha Charlie Miller'ın üzerinde. Miller ise kendisinden emin. Bu yıl düzenlenecek olan yarışmanın 5 bin dolarlık ödülünü yine Safari'yi hack ederek kazanacağını söyleyen Miller, "çünkü hack edilmesi en kolay tarayıcı Safari" dedi. "Bir tarayıcıya ne kadar çok özellik eklerseniz, güvenlikten o kadar feragat etmiş oluyorsunuz ve Safari'nin çok fazla özelliği var" diye konuşan Miller, diğer tarayıcıların ise çok daha güvenli olduğunu ve 5 bin dolar için diğer zorlu tarayıcılarla uğraşmayı tercih etmeyeceğini söylüyor.

Miller ayrıca bu yıl mobil tarayıcılar için konulan 10 bin dolarlık ödülün de peşinde. Hangi mobil tarayıcıyı hedef alacağını henüz açıklamayan Miller'ın gözünü iPhone'a diktiği tahmin ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

gecen senenin hikayesini hatırlıyorum, apple bas bas bagırıyodu bizim tarayıcımızı kimse hackliyemez hatta 24 saat icinde yapana para odulu veriyoruz die :D

mac güvenli diyip hava atanlar buraya bakın ne oldu güvendiğiniz mac lere. yayılrsa ayvayı yediniz.

Apple bu lafı yiyeceğine hiç yapmasaymış yarışmayı...

Miller az insan olsa çenesini tutar, elini işler.

Merhaba...
Miller ile Çok Defa Konuşmuşluğum Vardır.. :-)
Miller de Derlenmiş Exploit Vulnerablities Buqtraqt Varsa Hiçde Kendisi İçin Zor Olacağı Söylenemez. Aslında Tarayıcıların Üzerinde Açık Aramak ve Bertaraf Etmek Zor Değil. Her Ne Kadar İnternet Explorer in Güvenlik Açıkları Sözü Edilmiş Olsada , Aslında Durum Tam Tersi İE de ki Exploits lerden Sonuç Alınmaz. Nedensede Hep Gündeme İE Geliyor. Oysa Firefox ta Açıklar Var ve Gündeme Gelmemesi ( Örneğin 10 a Yakın Açığı Vardı 3.0.6 Sürümünde, Pek Duyurulmadı Ancak 3.0.7 Çıktığı Zaman Buna Değinildi ) Şaşmamak Lazım Bu Şekilde Pazar Payında yer Alma Oyununu Sürdürebiliyor Fakat Hiçde Sağlıklı Pekin Olduğu Söylenemez...

Bakalım Neleri Gösterecek Browser Dünyası...

Hepinize Sevgiler, Chip Okurları...

cok iyi charlie ye bol şans ilk duydum ama etkilendim bundan kolay gelsin

Mac , Linux ... az kullanıldıkları için kitlelere zarar vermek istemeyenler için pek seçilen platformlar değiller. Linux yine güvenli gibi olsa da Mac hiçde güvenli değil. Sadece saldıran az o kadar.

Bu saçma işlerle uğraşacaklarına yararlı işler yapsalar ya. Ne yaparsan yap herşeyin şifresi kırılır, hacklenir falan filan. Zaman kaybı oluyor.

tarayıcıyı nasıl hackliyolar anlamadım

evde dersini çalışıp gelmişler tabiki kolay olacak ?

Bu saçma işlerle uğraşacaklarına yararlı işler yapsalar ya.
-----------
Adam guvenlik uzmani bu isten dunyanin parasini kazaniyor daha nasil faydali is yapsin ki? Gidip kahveye okey mi oynasin.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play