PC tarihine yön veren önemli buluş 50 yaşında

Bugün kullandığımız bilgisayar ve elektronik cihazların temeli işte bu buluşla 50 yıl önce atılmıştı

Shockley'den Fairchild'a uzanan tarih...

Shockley'den Fairchild'a uzanan tarih...
Müthiş buluşlara imza atan sekiz adam

Shockley Yarıiletken Labaratuarı'ndan ayrılan grup 1957'de Fairchild Yarıiletken'i kurarak büyük başarılara imza atmıştı. Jean Hoerni entegre devre üretiminde düz baskı tekniğini bulmuştu. Oksit bir tabaka ile silikon bir devre üzerinde yarıiletkenleri koruyan teknik, düz bir tabaka oluşturudupu için "Planar" olarak adlandırılıyordu. Bu metod, elektrik açısından daha verimliydi, fakat en önemli artısı silikon bir çip üzerinde bütün bir devrenin oluşturulmasına imkan tanımasıydı. Yine de olgunluğa ulaşması için iki sene daha geçmesi gerekecekti.

1959 yılında ise diotlar, transistorler, dirençler ve kapasitörler de bu bütün devrenin parçaları haline geldiler. Aynı anda Texas Instruments'tan Jack Kilby'nin de tabaka baskı tekniğiyle germanyum çip üzerinde çalıştığını belirtelim. Elbette başarılı olan silikon çip oldı. Sonuçta ortaya çıkan "Monolithic İntegratic Chip" bildiğimiz mikroçip teknolojisinin temeli oldu. Bugün kullandığımız her türlü elektronik cihaz ve teknolojinin temelinde yer alıyor. Radyo, televizyon, bilgisayar, müzik seti ve hatta arabada mikroçipler kullanılıyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Transistörler yeni bir çağın başlangıcıdır. Onlar olmadan ne radyo, ne televizyon, ne de bilgisayar olurdu. Allah Transistörleri bulandan (daha sonrada FET,MOSFET,JFET vs..) razı olsun. Diotlar, transistorler, dirençler, kapasitörler olmasa elektronik, elektronik cihazlar da olmazdı...

ilk micro çip nod32'nin simgesine benziyor

50 yıllık bir buluş olduğuna inandım. Çünkü; şu an mükemmele doğru giden bilgisayarlar bile XP öncesi o kadar da iyi değildiler. XP bu yüzden bence bir dönüm noktasıydı. Bilgisayar teknolojisi geç fakat bir o kadar da hızla gelişen bir alan. Devreleri bulanlara ne kadar minnettarım hayal bile edemezsiniz. İşimde bilgisayar üzerine olduğu için minnettarlığım daha da artıyor. :D

way bee nerdeeeen nereyeee

Ben de bir bilgisayar kullanıcısıyım ve gelişen teknolojiye hayran kalıyorum.Transistörü bulanada bunu geliştirenede ALLAH razı olsun.

İnsanlığa yaptıkları büyük katkılardan dolayı bu adamlardan Allah razı olsun.

Allah rahmet eylesin teşekkür ediyoruz hepsine.

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Shockley'den Fairchild'a uzanan tarih...
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir