Engelli Türk gencin büyük başarısı!

Başına gelenlerden sonra pes etmedi, çalıştı ve hayatı kolaylaştıran bir icada imza attı...

Gözle çalışan fare yaptı!
Göz kırparak tıklamak mümkün

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde öğrenim gören engelli bir genç, kendisi gibi ellerini kullanamayanlar için göz hareketleri ile çalışan "sanal fare" geliştirdi.

Engelli genç, web kamerayı infrared kameraya dönüştürerek fareyi göz hareketleri ile ilişkilendirmeyi başarırken, sistemde kırpılan göz de "tıklama" işlevini yerine getiriyor.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğrenim gören Giray Sercan Özcan yaptığı açıklamada, 5 yaşındayken omuriliğinde tespit edilen tümör nedeniyle, vücudunun sağ kısmında felç meydana geldiğini söyledi.

Sanal fare projesi nasıl çalışıyor?

Japonlar da gözle kontrol edilen cep telefonu üzerinde çalışıyor

Felç nedeniyle kısmi engelli olarak yaşamını sürdürmeye devam ettiğini belirten Özcan, yeni bir şeyler üretmedeki heyecanı karşısında da mühendislik fakültesini tercih ettiğini anlattı.

Gerek üniversite, gerekse sosyal yaşamında zaman zaman bilgisayar kullanımı nedeniyle sıkıntı yaşadığını belirten Özcan, özellikle bilgisayar faresi kullanımındaki zorluğun, kendisini gözle çalışan fare sistemi geliştirmeye yönelttiğini bildirdi.

Danışman öğretim görevlisi Emre Sümer desteği ile yaklaşık bir yıl süren "sanal fare" projesini hayata geçirdiğini belirten Özcan, Matlab programı kullanılarak yaptığı projesinde yuvarlak cisimleri bulma algoritmasından faydalandığını kaydetti.

Düşük maliyet

Maliyeti de düşük olan projesinde web kamerasını infared kameraya dönüştürdüğünü belirten Özcan, program sayesinde gez bebeğinin hareketleri ile fareyi ilişkilendirmeyi başardığını söyledi.

Programın özellikle ellerini kullanamayan engelliler için büyük kolaylık getirdiğini ifade eden Özcan, sistemde kırpılan gözün ise farenin sol tıklaması işlevini yerine getirdiğini bildirdi.

Farenin hareket ettirilmesi ve tıklanması için Java tarafından geliştirilen robot ve event adlı sınıflardan yararlanıldığını belirten Özcan, programın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması ile çok sayıda engellinin ihtiyacına cevap verilebileceğini sözlerine ekledi.

Hurriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Helal olsun da kıymetini bilin insanlarımızın ki altyapı ve kaynak olunca neler yapılabiliyor görüyoruz. Saçma şeylere devletin kaynağını akıtana kadar üniversiteler aracılığı ile bilişime destek verilmeli.

Gerçekten gurur verici bir icat. Alkışlar!

Göz ile fare arasındaki mesafe ve esnekliği konusunda sorular var. Daha da gişitirilip piyasaya sürülebilir. Helal olsun! :)

5 Sene Önce GYTE de olan bişey. Sadece Gözle Oyun Bile Oynattırmışlardı Lise Gezisindeyken. Yinede Taktidere Şayan bişey

Bu projeyi hayata geçiren arkadaşı tebrik ederim.Ülkemizde daha ne cevherler var ama kimsenin onları umursadığı yok.Bu arkadaş gibi bir tane danışman desteği bulsalar neler yapılacak ama...

tebrik etmek lazım ama kullanışlık bakımından ....
gerçi bu demek değilki biraz destekle daha kullanışlı hale getirillemez.
Başarılarının devamını diliyorum.

Peki tıklamak için değil de normal olarak göz kırparsa ne olacak bu adam?

helal olsun dostum, yolun açık olsun

helal olsun.. bizim eksik bi tarafımız yok ama biz yapamıyoruz utanmalıyız kendimizden

helal olsun seni kutluyorum kardesim... je t'aime la Turquie, je t'aime la France

bravo valla tutar bu

Yürekten tebrik ediyorum :) Bravooooo!!!

helal olsun daha ne diyeyim...

Yahu bizim insan fare tuşuna basmayadamı üşeniyor yaa :D

helal yürü be

Çok güzel! İşte böyle haberler görmek istiyoruz hep.

Bravoooo...... Böyle kişiler ayakta alkışlanmalı.... Ama olur mu şimdi bir iki muhalefet arkadaşımız çıkar yok ben daha önce düşündüydüm , bende yapacaktım falan der...
Olsun ben bu arkadaşı ayakta alkışlıyor ve başarılarının devamını diliyorum.... (Boracalin)

helal olsun valla büyük iş. patentini alıp satsa zengin olur

tüklerin isteyince yapamıyacağı hiç bişi yok

buna benzer program var webcamdeki harekete göre fare imlecini hareket ettiriyor

Böyle bir programın çok daha iyisi mevcut ancak, bu genç insan bu kadar engeline rağmen, öncelikle yılmamış, ümitsizliğe kapılmamış, azim etmiş, hocasınında yardımıyla başarmış.

Tebrik etmek gerekir. Helal olsun.

Helal olsun kardeşim azminle bişiler başarma istediğinle gurur duyuyorum..

Bersan makaleyi okuduğuna emin misin ?Yoksa bu insanlarla dalga mı geçiyorsun?"Felç,Kısmi engelli"bu kelimeler neyi çağrıştırıyor?Büyük veya küçük insanlığa yararlı bir icat var ortada.Şuan ihtiyacımız olmadığı bir gün olmayacağını da garantilemez.Mümkün olsada kimse bu ürünleri kullanmak zorunda kalmasa.İhtiyacı olan biri ihtiyacı doğrultusunda bir ürün ortaya çıkarmış takdire değer,TEBRİKLER.

İşte Türkiye'nin iki yüzü ve iki genci...

Biri başarıya imza atan gerçek bir şaheser Giray Sercan diğeri herşeyi başlıklarda arayan ve hiç bir başarıya imza atamamış bencil Bersan...

Tebrikler Giray Sercan, bu ülkenin senin gibi insanlara çok ihtiyacı var. Herkesin hrşeyi başarabileceğini bize gösteriyorun. SAĞOL.

adam yapmis helal olsun
peki goz sagligini bozmuyor mu?

ne başarısı hocam. bu icatla gözden de olur insan. bilgisayar karın doyurmuyor.

bersandan alıntı dün 21.27
Yahu bizim insan fare tuşuna basmayadamı üşeniyor yaa :D
---------------------------------------------------------------------------------
Sen bunu bide untanmadan söylüyomusun ? kendin tıklamaya üşenmiyosun ama okumaya üşeniyosun anladığım kadarıyla.
boşsan

Ben inanıyorumki Ülkemizde çok sayısız cevher var ancak imkansızlıktan ötürü hepsi yok olma eşiğinde.

Bersan bey'in yorumuna yazık diyorum başka da birşey demiyorum.

Sen de yorum yaz