Epson'dan bir ilk: PaperLab

Epson, atık kağıttan kullanılabilir kaliteli kağıt üreten ilk ofis kağıt laboratuvarını üretti.

Epson bir ilke imza attı

Ofislerdeki atık kağıtları su kullanılmadan kuru prosedürle normal kullanılabilir kaliteli kağıda dönüştüren çevreci makine PaperLab, Epson tarafından geliştirildi. Ticari bazlı üretimine 2016 yılında Japonya'da başlanacak olan 'ofis kağıt laboratuarı' konseptli ürün Dünyada bir ilk olma niteliği taşıyor.

Yazıcı teknolojisinde lider kurumlar arasında olan Epson bu sebeple de kağıda verdiği önemi PaperLab modeliyle geri dönüşüm ve çevrecilik bazında bir kez daha vurguladı. Farklı boyut, kalınlık ve tipte kağıt üretimine olanak tanıyan model Aralık 2015'te Tokyo'da düzenlenen Eco-Products 2015 Fuarı'nda tanıtıldı. Günümüzde halen birçok lojistik işlem gerektiren ve toplanması, üretimi ve satışı farklı lokasyonlarda gerçekleştirilen kağıt geri dönüşüm işlemi artık tek bir noktada ve tek bir makineyle yapılabilecek. Gizliliği yüksek dokümanların da güvenli şekilde geri dönüşümünün sağlanabilecek olması ise ayrı bir avantaj.

Bir iş gününde 6.720 adet yeni kağıt üretimi

Atık kağıtların yüklenmesinin ardından işleme başlandığında ilk yeni kağıt çıktısını ortalama 3 dakikada temin eden PaperLab, dakikada ortalama 14 ve sekiz saatlik bir iş günü süresinde 6.720 adet A4 kağıt üretebiliyor.

Esanslı, renkli, farklı kalınlık ve boyutta kağıt üretim imkanı

Epson'un PaperLab modelinin sunduğu büyük avantajlar arasında yer alan bir konu da üretilen kağıtların isteğe bağlı olarak çok farklı özelliklere sahip olabilmesi. A4 ve A3 boyutunda, farklı kalınlıklarda, farklı renklerde ve hatta kokulu kağıt üretmek mümkün.

Susuz ürerim teknolojisi ile çevreye daha da büyük katkı

Normal teknolojilerde 1 sayfa A4 kağıt üretmek için ortalama 1 bardak temiz su kullanılmakta. Epson'un geliştirdiği susuz, kuru geri dönüşüm teknolojisiyle Dünyamızın ana kaynağı olan ve giderek azalan temiz suyun kullanımı da devre dışı kalıyor. Lojistik anlamda herhangi bir transfer de gerekmediğinden eş zamanlı olarak karbondioksit salımı da otomatikman yok oluyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Helal olsun adamlara yapmışlar.

Ürün çok akıllıca tasarlanmış. Yalnız makalede bir şey dikkatimi çekti "'Susuz ürerim' teknolojisi ile çevreye daha da büyük katkı" Sanırım her türlü işi susuz görebiliyor :)

Denemeden bişiler diyemem

Peki bu cihazın temini, bakımı, servis ücreti, aşınma payı ve değişmesi zorunlu aksamları peryodik değiştiğinde birde kullandığı enerji tüketimi de hesaplandığında, kağıtları yeni almak mı karlı yoksa bununla dönüştürmek mi, bir kıyas yapsınlar inanalım. EPSON yazıcılarının kartuşlarının seti kendisinden pahalıdır, aldım 1 kere kullandım dolapta eskidi. Epson'a güvenmiyorum, astarı yüzünü geçiyordur prosedür sonunda, bunu Brother yaparsa OKİ, Rank Xerox vs. o zaman inandırıcı olurdu.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost