Facebook'a en sert tepki ondan geldi!

2 milyar dolar karşılığında Facebook'un eline geçen Oculus VR'a en sert tepki, bakın kimden geldi...

  • Levent Öztürk
Facebook'a en sert tepki Minecraft'tan geldi!

En azından bir büyük oyun firması, Facebook'un Oculus Rift sanal gerçeklik setinin yapımcısı Oculus VR'ı 2 milyar dolara almış olmasından hoşnut değil. Sevilen oyun Minecraft'ın yapımcısı Markus "Notch" Persson, oyunu Oculus VR donanımına uyarlamak adına firma ile yapılan görüşmeleri durdurduğunu duyurdu. Bu kararın sebebi olarak ise Facebook'un onu ürpertmesini gösterdi.

Persson, Twitter üzerinde yaptığı kısa açıklamada, basit bir şekilde Oculus ile yapılan anlaşma çabasının iptal edildiğini söyledi ve Facebook'u bunun sorumlusu olarak gösterdi.

Kendi kişisel blogunda daha detaylı bir açıklama da yapan Persson, birkaç hafta önce Oculus VR ofisini ziyaret ettiğini ve bu yeni potansiyel ile heyecanlı olduğunu söyledi. Bu ziyaretin ardından ise Oculus VR ve Minecraft takımı arasında görüşmeler başladı ve Minecraft'ın basitleştirilmiş bir bedava sürümünün Oculus VR için uyarlama çalışması başlatıldı.

Ancak, Persson, Oculus VR'ın Facebook tarafından alınması konusunda rahat olmadığını açıkça belirtiyor. Persson'ın düşüncesine göre, Facebook sadece "kullanıcı sayılarını arttırmak ile" ilgileniyor ve sanal gerçekliğin gelecek sosyal uygulamalarında büyük bir yer kaplama olasılığına rağmen, sadece VR oyunları yapmak ile ilgili olduğunu söylüyor.

Persson, açıklamasında kesinlikle VR'ın bir parçası olmak istediğini ancak Facebook ile çalışmayacağını belirtiyor. Facebook'un amacını çok belirsiz ve değişken bulan Persson, Facebook tarihinin de çok stabil olmadığını söylüyor. Geçmişlerinde Facebook'a güvenmesi için sebep olacak hiçbir şey olmadığını belirten Persson, bu durumun Facebook'u rahatsız edici yaptığını düşünüyor.

Tabii ki Persson sanal gerçeklik teknolojisi hakkında ümidini yitirmiş değil. Gelecekte başka bir sanal gerçeklik firması ile beraber çalışabileceklerini söyleyen Persson, böyle bir durumun var olması halinde çok mutlu olacağını belirtiyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Bu neden Sony'nin VR'ı olmasın?

adamlar haklı senin ne işin var oyunla sanal gerçeklikle arkadaş sen zaman tünelinde oyna yav :D

Tebrikler adama. Google, Facebooki Apple, Microsoft gibi tekel olmak için her yolu deneyen firmalara tepki gösterenleri görmek insanlık adına sevindirici...

adam haklı facebook un sanki çok iyi oyunları var birde oculusla yapıcaklar kendi sonları olur bak ps4 e grafik gör.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost