Facebook batıyor mu?

Rakibine servet teklif etti ama kapı yüzüne kapandı: Yoksa Facebook orta yaş krizine mi girdi?

  • Ali Güngör
300 milyon kullanıcısı var ama...
Yeni MySpace denildi ama ya şimdi?

Facebook orta yaş krizi yaşıyor. 300 milyondan fazla kullanıcı barındıran sosyal ağ devi yaşlanıyor.

Sosyal ağlar arasında hızla popülerlik kazananlar, kritik bir seviyeyi aştıktan sonra durgunlaşıyor. Ardından yeni bir sosyal ağın patlama yaşamasıyla da çöküşe girebiliyorlar. Facebook'tan önce MySpace inanılmaz bir popülerlik yaşıyordu. Facebook'tan sonra ise hızını kaybetti.

Facebook için yeni MySpace yorumu yapılırken, şimdi yeni Facebook'un kim olabileceği tartışılıyor. Facebook eskidi ve insanlar yenilik arayışında. Yurt dışında Twitter büyük popülerlik kazanıyor ve Facebook'a oldukça güçlü bir alternatif oluşturuyor. Ülkemizde ise Twitter pek tanınmıyor ve ilgi görmüyor.

5 yaşında demek yaşlı demek

Facebook Lite'ın gizli amacı Twitter'la rekabet

Facebook 5 yaşında ve genç kalabilmek, kendini tazeleyebilmek için estetik ameliyatlara başladı. Yüzünü ve ana sayfa tasarımını kullanıcıları kızdırmak pahasına değiştirip duruyor.

Yine yaşlandığı için alışveriş krizine giren Facebook, 50 milyon dolar harcayarak FriendFeed'i satın aldı. Değişikliklerde bunlarla da yetinmeyen Facebook, internet bağlantısının zayıf olduğu Hindistan gibi ülkeler için Facebook Lite'ı geliştirdi. Karışık arayüzden sıkılan kullanıcılara da hitap eden Facebook Lite, test aşamasında çeşitli sorunlarla karşılaştı.

Tabii ki bunlar sadece bahane, Facebook Lite'ın esas amacı, karışık yapısı yüzünden Twitter'a kaçacak olan kullanıcıları elde tutmak. Facebook'tan Chamath Palihapitiya yaptığı açıklamada "İşimiz inovasyon yaratıp, yeni kurulan bir sosyal ağın kullanıcılarımızı çalmasını engellemek" diyor. Bununla birlikte Twitter'a 500 milyon dolar teklif eden Facebook'un teklifi reddedildi.

Facebook kullanıcılarını ilerleyen günlerde korumayı başarabilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Batsınlar, yeter yaww her yüklediğim video yüklendiğini göremeden siliniyor daha doğrusu telif hakları yasasını çiğiniyormuşum. O kadar video şarkı içeren video içeren filmden keseme silinmiyor benim yüklediğim fon müziği film soundtracki olan fakat video da gösterilen farklı ve soundtrack türkçe ama siliniyor. Batsınlar.

facebook önümüzdeki 5 yıl daha yerini sağlam tutacaktır, çünkü sağlam bir altyapısı var, site içindeki yazılımlarla oyunlarla gerçekten devasa bir yapıya dönüştü. manevraları zamanında ve güzel yaparlarsa sanırım bir 10 yıl hüküm sürerler

facebook eskidi artık yeni alternatifler arıyoruz

Facebook'ta en büyük uygulama yapımcılarından zynga ile anlaşılamamış olması ve zynga'nın popüler texas hold'em poker, farmville, fishville gibi uygulamalarını kendi sitesine taşıyabileceği ihtimali de kullanıcı sayısını ciddi şekilde kaybetmesine neden olacak. Artık facebook sosyalleşme sitesi maksadından, insanların eğlence unsuru haline gelmeye başladı ki bu özelliklerini kaybedecek gibiler.

Twitter de çok güzel ama çok karmaşık

Gerçektende öyle twitter yurt dışında baya ilgi görüyor ama ülkemizde değil.

yeni yılda gençleşir :)

Büyük bir 'amele' güruhunu barındıran o siteye üye olmak, zaten bir özentilik ve saçmalık..Çökse daha iyi, en azından biraz sosyalleşiriz.

Batsın gitsin. hiç sevmiyorum şu facebooku.

twitter'ın ilk başta dil desteğinin olmaması büyük bi eksiklik bence ama yinede türk kullanıcısı var bende onlarda biriyim yani bi twit kullanıcısıyım

twitter türkçe olsa büyütürüz

Facebook'un twitter'a yaptığı bu teklif sadece twitter'ın reklamı olur. Bu kadar basit.

Umarım dahada beter olur. Facebook'u Türkiye'ye tanıtmak tam bir hata oldu teknoloji haberleri verenler için. Ne kadar amele, ne kadar kendini bilmez, ne kadar ...varsa hepsi kısa zamanda doldurdu içini. Birde üstüne saçma sapan eklentiler ve ...yardımcı olacak programlar eklenince ver elini Las Vegas...

Sosyal ağ çerçevesinde Türkiye'de sağlam durabilecek pek fazla yer yok. Buna Facebook'ta dahil. Üyeliğim var ama 1.5 yıldır girmiyorum. Girmeyide planlamıyorum.

twitter , facebook'tan katkat sosyal :)

ha eğer sosyallik = video,resim paylaşımı vey ara sıra oyun oynamak diyosanız saçmalarsınız :) Çünkü bunlar zaman öldürmekten başka bişey değil...

Twitter tercih ediyorum... Arayüz yapmayı bile beceremeyen Facebook mühendislerinin de beyninden şüphe ediyorum... Yaşlanma problemi değilde insanları bunaltma olayını iyi yapıyorlar

Sosyal fişleme sitesi facebook, sizin gptnizi oluşturuyorlar adamlar..

batsınlar hatta daha kötü olsunlar ben onca emek verdim yüzlerce video yükledim onlar hiç sebebpsiz hesabımı kapattılar çektiğim zahmet boşa gitti suçumuz günahımız neydi facebook benim için bitmiştir

Bilgisayardan anlamayıp da bilgisayar başında gereksiz zaman öldürmek isteyenler için çok uygun bir messenger katili araç...Kendi elleriyle girdikleri kişisel bilgileri internette uçuşuyor, bir yandan da özel bilgileri çalınmasın endişe duyuyorlar...Çelişki bu olsa gerek...

Benim gibi bilgisayar manyakları için gereksiz zaman kaybı, hatta yaşanmamış bir gün olur...Twitter henüz kullanmadım ama hızlı ve prtik bir araç, ileride kullanmayı düşünürüm.

Kimin eli kimin şeyinde belli değil. Herkes birbiriyle arkadaş.Mükemmel bir vakit öldürme aracı.Her bi işi bitirdide sosyal ağ örmesi kaldı insanoğlunun.Sanallaştıkça daha da sosyal olacağız öyleya !
İnternette binlerce faydalı bilgi döküman,keşfedilecek yüzbinlerce veri varken neden böylesi aptal şeylere ilgi duyar insanlar hiç anlamış değilim.

facebook lite tam kotalı internete gore ... ttnet icin yapmıslar sanki :D

Sen de yorum yaz