Facebook'un hayatımızda değiştirdiği 5 şey!

Facebook, hayatımızı baştan aşağıya değiştiriyor! İşte sosyal devin değiştirdiği en önemli 5 şey...

Geçmiş, aslında geçmiş değil

Geçmiş, aslında geçmiş değil

Geçmiş, aslında geçmiş değil

1.2 milyarlık bir sosyal ağda herhangi birini bulma ihtimaliniz, 10 sene öncesine göre çok daha fazla. Facebook, 44 sene sonra gerçek annesini bulan kadın gibi önemli hikayelerin oluşmasını sağlamış durumda. Ancak bazen geçmişin geçmişte kalması daha iyi olabilir. Eski kız / erkek arkadaşlar ve flörtlerden bahsediyoruz...

Sizi mutlu ediyor

2009'da University of Texas öğrencileri üzerinde yapılan bir anket, Facebook'u çok yoğun kullananların hayatlarından daha memnun olduklarını ortaya çıkarmıştı. Bu kullanıcılar, sosyal ve politik anlamda da daha girişkendi.

Ancak tersini söyleyen araştırmalar da oldu. Geçen sene University of Michigan'ın yaptığı bir araştırma, promosyonların, tatildeki insanların, şehirde müthiş geceler geçirenlerin fotoğraflarının bizleri mutsuz ettiğini ortaya çıkardı.

Her gün yeniden toplanıyoruz

Liseden veya üniversiteden arkadaşlarınızla tekrar görüşmeniz, hiç bu kadar kolay olmamıştı. Diploma aldıktan 5, 10 hatta 20 sene sonra bir araya gelen kişiler var.

Peki her gün yeniden toplanıyorsak, niye "yeniden" toplanıyoruz?

Gizlilik

Facebook, kullanmak isteyenlere kimin, neleri göreceğini seçmesini sağlayan araçlar sunuyor. Yani ailenizle ve iş arkadaşlarınızla farklı, diğer arkadaşlarınızla farklı şeyler paylaşabiliyorsunuz.

Ancak bazı güvenlik araştırmacılarına göre Facebook'un gizlilik ayarlarını bulmak ve kullanmak pek kolay değil. Dahası zaman zaman bulunan gizlilik açıkları, bilgilerinizi tehdit edebiliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Geçmiş, aslında geçmiş değil
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir