Facebook mu MySpace mi? Yarış kızışıyor!

ComScore'un yaptığı araştırmaya göre Facebook ve MySpace başa baş bir mücadele veriyor.

Sosyal ağlar arasındaki rekabet gün geçtikçe kızışıyor. Sosyal ağların iki büyük ismi Facebook ve MySpace, yarışta diğer sosyal ağları geride bırakarak aralarında kıran kırana bir mücadele veriyor.

ComScore, Nisan ayında açıkladığı raporda Facebook'un MySpace'i geçerek alanında birinci olduğunu açıklamıştı. Mayıs ayında da durum farklı değil, ancak rakamlara baktığımızda sanılanın aksine MySpace'in Facebook'un ensesinde olduğunu kolayca görebiliyoruz.

Facebook'un şu an için 123.9 milyon kayıtlı üyesi bulunurken, söz konusu MySpace olduğunda rakam 114.6 milyonda kalıyor. Ancak Facebook, kayıtlı üyeden ziyade sayfa gösterimlerinde üstünlüğünü açık ara sürdürüyor. Facebook, 50.6 milyar sayfa görüntüleme oranına sahipken, MySpace'de bu oran 45.6 milyarda kalıyor.

Ancak ComScore'un açıkladığı raporda dikkati çeken bir nokta daha var: Facebook, büyüme hızını korumayı başarırken, MySpace'de büyüme oranı son zamanlarda yerinde sayıyor. Bu da yarışın şimdilik Facebook lehine ilerlediği anlamına geliyor.

CHIP Online'ın Yorumu: MySpace'in Facebook karşısında henüz ne adım atacağı bilinmiyor ancak MySpace ne yaparsa yapsın, en azından kısa zaman içinde Facebook'u egale etmesi oldukça güç görünüyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Aynı kulvarda yarıştıklarını düşünmüyorum ama ikisininde sosyal araç olduğunu baz alırsak: Myspace'teki müzik paylaşımı ve kendinizi yada grubunuzu tanıtabilme olanağı sayesinde, facebooktan daha ''vazgeçilmez'' olacaktır. Eğer facebook bugün kapansa alternatifi sunulabilir, ama myspace kapansa alternatifi onun kadar popüler olamaz.

Bence kulvarları çok farklı.Facebook daha çok aradaşlık sitesi modunda ama myspace amatör/profesyonel müzik gruplarının tercih ettiği reklamlarını yapmak müziklerini geniş kitlelere ulaştırmak için kullandıkları ve bunuda en iyi şekilde yerine getiren bi sayfa.Bu açıdan facebook myspaceyle mücadele edecek durumda değil en azından şimdilik ama benim kanaatime göre ilerisi içinde bundan daha farklı olacağını düşünmüyorum.

bence facebook applicationlarıyla yaptığı devrimle developerların önünü açtı. facebook diğer 3. dünya ülkerlerinde daha da yayılırsa farkı açar

kalite açısından myspace çok daha ilerde..
bir türk ünlüsünün de dediği gibi "feysbuk zati amele gayniii"

myspace her türlü çok daha kaliteli.. ve myspace müzik tabanlı bi site facebook sadece arkadaşlık.. ki tabiki facebook'un üyesi daha fazla olur çünkü ipini koparan orda =)

Kalite olarak tabikide myspace.
Recep İvediğin dediği gibi ''facebook amele kaynıyor''(kızmayın*gerçekten öyle)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir