Facebook'ta gizlenmeniz artık mümkün değil!

Facebook'un bu önemli gizlilik ayarını çöpe atması, bazı kullanıcıların hiç hoşuna gitmeyecek!

Facebook'ta gizlenmeniz artık mümkün değil!

Facebook'taki varlığınızı listeniz dışındaki dünyadan saklama olanağınız artık tamamen ortadan kalkıyor. Sosyal devin yaptığı açıklamaya göre Facebook'ta bulunmak istemiyorsanız, paylaştıklarınızı kimin göreceğini buna göre ayarlamanız gerekiyor (ancak bu, bulunmanızı engellemiyor).

Şu ana dek Facebook'ta sizi yabancıların bulmasına sitedeki arama ayarları yoluyla engel olabiliyordunuz. Ancak bir süre önce işlevi kullanmayan kişilerin hesabından sözkonusu ayarı silen Facebook, ayarı şimdi herkesin hesabından kaldırmış bulunuyor. Kendinizi gizleyememek sizi olumsuz etkileyecekse Facebook'a göre "paylaştığınız şeylerin kimlere göründüğünü" dikkatle seçmeniz gerekiyor. Ancak elbette bu tavsiyeyi yerine getirmek, sizi Facebook'ta görünmez yapmıyor; sadece belirli gönderileriniz dışarıya görünmüyor.

Facebook reklamlardan kar eden bir şirket olduğundan, kullanıcıların diğer kullanıcılarla bilgi paylaşması son derece önemli. Bu ise şirketi zaman içinde gizlilik ilkelerini zayıflatmaya zorluyor. Sözkonusu ayarın kaldırılması, geçtiğimiz haftalarda tüm İngilizce Facebook kullanıcılarına açılan Graph Search işlevini de besleyecek.

Facebook, gizliliğine önem veren kullanıcılara içeriklerini sadece "görmesi istenilen" kişilerle paylaşmalarını öneriyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

zaten öyleydi ki hepimizin kimlikleri özde veya sözde suçlularla birlikte istihbaratlara sevkedildi

ad soyad yerine ad-eş adı gibi bir kombinasyon kullanın. facebook için kimsenin bilmediği bir e-posta alıp bunu facebookta gizleyin. hadi bulsunlar şimdi

ya adam senin profilini gorecek yanlis anlamadiysam, arkadasimin arkadasinin arkadasinin arkadasi bile gorebilir demek bu. yazik valla Mark napıyon ya...

Zaten gizlenen yokki gardaşım.motorların kendini pazarlama yeri olmuş.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir