Facebook'un sonu yaklaşıyor mu?

Yapılan araştırmaya göre Facebook, artık bazılarımız için sadece bir ölü ve gömülmek üzere...

  • Levent Öztürk
Facebook'un sonu yaklaşıyor mu?

Görünen o ki, gençler artık Facebook'tan vazgeçmiş üzereler ve Facebook'u yavaş yavaş "gömmeyi" tercih ediyorlar. En azından yapılan bir ankete cevap veren gençlerin çoğu bu şekilde düşünüyor...

Avrupa Birliği tarafından yapılan geniş bir araştırmanın içerisinden alınan bölümün sonucuna göre, sosyal ağ devi sadece gerilemekte değil, gençler arasında resmen yerle bir olmakta. Özellikle 16 ile 18 yaşları arasında bulunanlara göre Facebook artık ölü sayılır. Peki bunun sebebi ne? Facebook artık yaşlandı mı? Yoksa sorun daha derinlerde bir yerde mi yatıyor?

Gençlerin söylediğine göre Facebook artık "utanç verici" bir yer haline gelmiş durumda. Bunun sebebi ise Facebook'un sosyal yapısının değişmiş olması. Facebook, eskiden, gençlerin buluşup okul veya kişisel ilişkiler gibi kendilerini ilgilendiren şeyler hakkında konuştukları bir mekan idi. Şimdi ise Facebook, ailelerin toplanıp, mutlu birer aile gibi sohbet ettikleri bir yere dönüşmüş durumda. Yani gençler, artık Facebook'ta istedikleri özgür ortamı bulamıyorlar.

Tabii ki Facebook'un yaşadığı bu değişimi hepimiz bir şekilde yaşadık. Ailelerimiz Facebook üzerinde değil iken Facebook'ta gördüklerimiz ile ailelerimiz Facebook kullanmaya başladıktan sonra gelişen online yaşamımız bir şekilde farklılık göstermiştir. Bunun en basit örneği ise fotoğraflara yapılan yorumların gençlerin gözünde ne kadar "eski kafalı" gözüktüğü olabilir. Pek çok gencin internet ortamını gerçek dünyadan bir kaçış, bir kafa dinleme yeri olarak gördükleri gibi bir gerçek var. Konuşmalarının, belki de kaçtıkları çevre tarafından direkt olarak okunabilmesi, gençlerin farklı uygulamaları kullanmayı tercih etmelerinde etkili olabilir.

Facebook yerine kullanılan uygulamalardan biri olan Snapchat'in hızlı bir şekilde kabul görmesi de, gençlerin bu tavrına güzel bir örnek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Taşımasu ile Değirmendönmez. Gelişmeye devam etmediği sürece herşeyin bir sonu vardır. Doyum noktasına ulaşıldığında Facebook ölür... <Cleverman>

@02 Oca 2014 10:56 gelişimle ilgisi oldugunu düşünmüyorum populerite twitter a kaymış durumda ve bu 2sinin farkına bakarsan twitter tartışma ortamı sunuyor öyleki ünlüler siyasetciler göz önündeki insanlar bu işin içinde fikirlerini sunuyorsun gerek bi konuda gerek kendinle ilgili facebook ise daha cok evlerdeki fotograf albümlerinin siber ortam a uyarlanmış hali gibi bi dönem insanlar facebook u her türlü etkinlikte kullanmaya calıstı ama vasfı belli oldugu için çok kıramadı kalıplarını bence ( daha populer olan twitter oldugu için onunla kıyas yapmaya calıstm )

@02 Oca 2014 10:56 yaşın kaç senin kardeş? her yorum yaptıkça altına nick name yazıyorsun. git bir üyelik açta sende rahatla. :)

Facebook'a yetişkinler de katılınca işin rengi değişti. Özel kalmadı özgürlük kalmadı. Facebook'un özelliği kalmadı. Sıradanlaştı.

sözde milyonlarya kullanıcısı var ama yarısından çoğu sahte hesap . ayrıca kendini hiç geliştirmiyor.

Sanki ata sözü yazmış sonuna bide <Cleverman> diye eklemiş )))))) İlahi emi....))))

Türklerden telefon numarası istemeye devam etsin fesbuk,yakında iyice sönecek

facebook msn i öldürmüştü şimdide kendisi ölüyor. ayrıca ben 3 sene önce söylemiştim yakında biter diye harbiden bitiyor facebook kullanımı azalıyor twitter yükseliyor. tabi yeni bişey çıkınca twitter'da bitecektir.

@02 Oca 2014 12:03 twitter artmıyor sen yeni keşfediyorsun, tam tersine twitter gün geçtikçe azalıyor çünkü fake hesapları sahibindencom da gittigidiyorda ve ebay da satılıyor. Uyanda balığa gidelim...

başlarda iyidide dedikleri gibi sonra gizlilik falan kalmadı iş reklama döndü :)

En iyisi sülaleyi engelleyin.Ben öyle yaptım

Asıl sebep facebook ta amele kaynıyor

facebook dakka başı ceza,mesaj atma engeli,beğeni engeli,yorum engeli koymaya devam ederse cidden yaşlı ninelerin kullanacağı sosyal ortama dönüşecektir.

Bence twitter faceden önce Ölür :) Ne war twittır da Face ölür ama ne zaman bilinmez :) zaten İleride MS De ölür :) Google nin sistemleri Geliyor Bakalım bi :) Ne Olursa olsun Tekel İyi değil :)

@02 Oca 2014 15:11 sen de ölürsün v yerine w kullanmaya devam.

Facebook yüzünden kız arkadaşımla kavga ettim.Tam 8 aydır konuşmuyoruz.Facebook olmasaydı çok başka şeyler olabilirdi.Facebook eğlenceli,özgür ve güvenli değil maalesef.Bazen başımıza bela olabiliyor.

Facebook'un yerini snapchat aldı derken? Snapchat ayrı Facebook ayrı. Ayrıca Facebook güncel ve rahat değil arkadaş ekleme, spam reklam paylaşma gibi bir sürü zorlukları var.

bu hep böyle olmuştur.. yeni bişey en başta sevilir ve abartı kullanılır sonra birden herkes bıkmaya başlar..

"facebook dakka başı ceza,mesaj atma engeli,beğeni engeli,yorum engeli koymaya devam ederse cidden yaşlı ninelerin kullanacağı sosyal ortama dönüşecektir." Oyle engellerin olduğunu bile yeni öğrendim. Neler yapıyorsan artık.

Bence asıl ilginç olan böyle bir anketten sonra Anonim grubunun Snapchat' e saldırması.

Zunberg Servetini 2 katına nasıl çıkardı o zaman...

Fecebook kabak tadi verdi.artik hic zevk vermiyor.onceden 3 saat cikmazken simdi 3 dakikada cikiyorum .burda amac insanlardan para nasil kopartirim olmus.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost