Facebook, Zuckerberg'i "rehin aldı"

Facebook yönetimi, Zuckerberg'i zor durumda bırakacak, tarihi bir karara imza attı!

  • Cenk Atlı
Facebook'tan Zuckerberg'e şok karar!

Teknoloji endüstrisine damgasını vuran firmalardan bazılarının kurucuları en az firmanın kendisi kadar büyük bir tür "marka" gücüne sahip. Böyle durumlarda bu kurucuların günün birinde o firmadan ayrılması da firmanın geleceği için oldukça olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu duruma en bilindik örnek hiç kuşkusuz Steve Jobs ve Apple arasında geçmişte yaşananlar.

Benzer bir yakın bağlantı elbette sosyal dev Facebook ve Mark Zuckerberg için de geçerli. Zuckerberg'in firma için ne kadar önemli bir figür olduğunun farkında olan Facebook yönetimi öyle görünüyor ki CEO'nun firmadan ayrılmasını da giderek daha da zorlaştıracak hamleler atıyor.

Konuyla ilgili CNN'de yer alan bir habere göre sosyal ağın hissedarları yeni bir oylama yaparak Zuckerberg'in firmadan ayrılması ya da kovulması durumunda Facebook üzerinde hiçbir kontrol hakkının kalmayacağından emin olmak istiyorlar.

Zuckerberg'in resmi olarak Facebook'la yönetimsel bir ilişkisi kalmadığında sahip olduğu hisselerin de niteliği değişecek ve böylece onun yönetim kararlarında söz sahibi olmasının da önünü kesecek. Diğer yandan en yeni finansal raporlar, Zuckerberg'in karşı bir hamle yaparak firmanın yapısında yeni bir hisse türü yaratabileceğini; firma yönetiminden ayrılsa da alınan kararlarda etkili olabileceğini gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost