Fallout 3 terör paniğine nasıl yol açtı?

Merakla beklenen Fallout 3'ün bir ekran görüntüsü, İngiltere'de küçük çaplı bir skandala yol açtı.

Fallout 3 terör paniğine nasıl yol açtı?
Paniğe yol açan Fallout 3 ekran görüntüsü... Tamamı için tıklayın.

İngiltere'nin önemli gazetelerinden Daily Mail'in dün yayınladığı bir haber ve resim, ülkede terör paniğine yol açtı. Haberde, Washington'un nükleer bir saldırı sonrasında hayalet şehre dönmüş halinin gösterildiği resmin bir terör örgütü tarafından yayınlandığı ve yapılacak büyük bir saldırıya işaret ettiği iddia ediliyordu.

Ancak çok geçmeden gerçek anlaşıldı. Resim aslında bir terör örgütü tarafından yapılmamıştı; aksine kısa süre sonra raflarda olacak Fallout 3'ten alınmış bir ekran görüntüsüydü.Yani Daily Mail, Fallout 3 ekranını bir terör saldırısı demosu olarak yayınlamış oldu.

Gazetenin küçük bir skandala yol açan bu haberi yapmasının sorumlusu ise, internetteki terör temalı siteleri takip eden SITE İstihbarat Grubu'ydu. SITE, iki sitede yayınlanan bu resmi, çok da araştırmadan terör saldırısı demosu olarak rapor etti. Daily Mail'e ise bu resmi basmak ve altına panik yaratan haberi yazmak kaldı.

İşin garip tarafı, resmin sadece bir oyun olduğunun ortaya çıkmasından 12 saat sonra bile, gazetenin web sitesinde haberin aynen duruyor olmasıydı. Daily Mail yetkilileri, her nedense bir güncelleme yapmayı akıllarına getirebilmiş değil.

Ve sonuç: Fallout 3, terör saldırısı paniği yaratan ilk oyun olarak tarihe geçti; üstelik henüz piyasaya bile çıkmamışken...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Gazetelerde her zaman doğru haber olmadığının iyi bir örneğidir.

reklamın kötüsü olmaz :)

oyunu merakla bekliyoruz ((:

washington resmiyle niye ingiltere tırsıyo ki? amerikanın başkenti orası nası iş bu...

Terör kelimesi Latince’den gelmektedir. Kelime anlamı “korkudan titreme” veya “titremeye sebep olma”dır. Fransızca Petit Robert sözlüğünün kelimeye “bir toplumda bir grubun halkın direnişini kırmak için yarattığı ortak korku” anlamını verdiği belirtilmektedir.

Terör kelimesinin bugünkü anlamında, ilk defa Fransa’da, Fransız Devriminden sonra kullanıldığında herkes hem fikirdir. Devrimden sonra 1793 Martında 1794 Temmuzuna kadar süren dönem “terör rejimi” veya “terör dönemi” (reign of terror-regime de le terreur) olarak adlandırılmıştır. Literatürde terör kelimesi bazen şiddet (violence), siyasal şiddet (political violence), hatta anarşi (anarchy) kelimeyle eş anlamla olarak kullanılmaktadır.

Vikipedi

Burada korkultulmak istenen kim size bırakıyorum.
Bu olay agrasif bir oyun reklamından başka bir şey değil.

Ama şurası bir gerçek bir ülke kendisine düşman edinmeden siyasi olarak yaşamaz hale geldi yazık :(

Kimi ülkeler terör deyip kendileri terör estirirken kendilerini haklı gösteriyorlar. Ondan sonra dünya dışında yaşanabilecek bir gezegen arıyorlar.

Bence insan düşünen bir hayvandan başka bir şey değil !!!

Max_Real Qnx

O kadar gerçekçi yapmışlar yani :D
Hadi bakalım, çıksın da oynayalım...

işte kendisinden korkan insanların hali
kendileri yapıp yaptıklarından korkar hale gelmiş gelişmiş batı medeniyeti!!! PEHHHH.....

Arkadaşlar nasıl da reklam kokuyor ;)

orası Birmingham Palace değil mi ne washington ı ?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir