Far Cry 3 PC oyuncularını mutlu edecek

Merakla beklenen oyunun yapımcısından, PC'de oyun devri bitiyor diyenlere tokat gibi cevap geldi!

  • Ertuğrul Süngü
Far Cry 3 PC'nizin gücünü sonuna kadar kullanacak
James Keen açık bir şekilde konuştu

Far Cry 3'ün yapımcı firması, oyun şirketlerinin genel olarak konsollar üzerinden oynanabilir oyunlara ihtiyacı olmasına rağmen, serinin üçüncü oyununun bilgisayar sürümünün çok daha iyi olacağını iddia etti.

FC3'ün meşhur yapımcısı James Keen, Xbox ve PS3'le karşılaştırıldığında, bilgisayarın sürekli değiştirilebilir donanımı ile çok daha güçlü ve avantajlı bir konumda olduğuna değindi. Fakat çalışmaların asıl odak noktasının konsollardan ekstra performans sağlamak olması gerektiğini de kabul etti.

"Bilgisayar kasasının içinde kullanılabilecek çok fazla yer var; bu da demek oluyor ki içine daha birçok parça sıkıştırabiliriz." diyen Keen videogamer.com'da yaptığı açıklamasına şu sözlerle devam etti; "Tabi bu "Sadece Bilgisayara ağırlık verip konsonları geride bırakalım" anlamına gelmiyor. Konsollar üzerinde de çalışıp en verimli sonucu almaya çalışmalıyız. Bu yüzden oyunun bilgisayar sürümünü yaparken gayet rahatız. Buradaki önemli olan konu, konsolların, günümüzdeki bilgisayarların çok gerisinde kalacakları birçok nokta olması." diyen Keen, konsollar ve bilgisayarlar arasında hep bir fark olacağını fakat bu farkı en az seviyede tutmak için çok sıkı çalıştıklarına değindi.

Donanım terimleriyle konuşmak gerekirse, PS3 de Xbox da son bir yıldır güncel bilgisayar donanımlarının gerisinde kalıyor. Fakat halen aktif kullanım süresi dolmamış olan konsollar için ısrarla yeni oyunlar üretme fikri, donanımdan en iyi nasıl yararlanacağını bilen kişilerden geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Bilgisayarsiz ev mi var artık allah aşkına ama xbox yada ps3 o kadar yok

son 1 yıldırmı gerisinde kalıyo yanılmıyosam ps 3 de 7 serisi ekran kartı var 7 serisinden sonra kac seri cıktı bi hesaplayın isterseniz.

Eğer pc oyunları üzerinde konsollardaki kadar çalışılsaydı çok daha gelişmiş oyunlar yapılabilirdi,Konsolların grafik gücü şuanki ekran kartlarından kat kat geride.

salt vga karşılaştırması ile anlaşılamaz zira işlem birimi çok güüçlü konsollarda ki asıl işi yapıyor.
Öte yandan fps online oyunlarında knosolcuları pccilerden çok dayak yediği söyleniyor kontrol güçlüğünden ötürü.
pc sektörünü besleyen vga şirketleri iyi para kazanıyor bitmesi mümkün değil gerçi tüm ciroları burdan gelmiyor ama olsun.

Bilgisayarın upgrade edilebilme gibi artıları var ama konsol olarak Xbox 360'larda Kinect desteği PC'leri biraz geride bırakıyor sanki(Kinect destekli oyunlar için-Crytek'in yeni çıkacak Ryse <Code Name: Kingdoms olarak biliniyordu>adlı oyunu en iyi Kinect oyunlarından biri olacak gibi gözüküyor)...

PC de oyunculuk asla bitmez bitmeyecektirde ama Bu oyunlar gelirlerini konsolda elde ediyor bile bile öyle diyorlar PC'de satmak için ama nafile Pc'de kimse orjinal oyun olmaz amaç satış yapmak yani tabiki Grafik olarak PC de daha iyi ama dağlar gibi fark yok aralarında.

Konsollar asla pc lerden iyi olamaz

belli bir süre sabit kalan konsol tekolojisiyle her gün güncellenebilen pc yi bir tutamayız ama eldeki pc yide güncel tutmak herkezin harcı değil tabiki :)

eniyi konsol gamepad takılmış pc dir gerisi hikaye.

Adam iyi söylemiş ama sonunda gta4 gibi optimizasyon özürlü olursa o zaman berbat olur.Onu bunu bilmem pc candır canandır.Hiçbir konsol ve türevi yerini asla dolduramaz.Gelecek pc'nin.Chip ailesine sevgilerle.

Konsollarda gelişiyor güclü yeni nesil sürümleri cıkıyor belli aralıklarla. Firmaların gücüylede alakalı ama pc bir firmaya baglı degil batma derdi yok sonucta sürekli degisir ve gelistırılırir.

kimse pc'de oyun devri bitiyor demiyor. konsol bilgisayarın kalitesine yaklalamaz diyor herkes. ve faresiz fps oynanmaz

oyun konsolda oynanır... nokta..bir kere alın parça üreticilerini zengin etmeyin..

Pc'de oyun devri bitmez zaten (:

"Öte yandan fps online oyunlarında konsolcuların pc'cilerden çok dayak yediği söyleniyor kontrol güçlüğünden ötürü."

Aynen katılıyorum (: dayak yiyen veletlerden bitaneside "crysis 2 ye beklenen özellik geliyor" sayfasındaydı.Bu haber ve bilgiler iyi kapak olmuştur lamera.O baya bi dayak yemiş herhalde :D

Yurtdışı Fps lan partilerde oyuncuların çoğu Razer Deathradder kullanıcısı.Profosyonel hiçbir FPS oyuncusu sixaxisle lan partilerde yada online turnuvalarda FPS oynamaz.Oynuyorsa script yazmıyor, kullanmıyor, macro key atamıyor demektir.Bunların olmadığı bir oyuncuda anca regular skill seviyesinde olur.Aim olayına girmiyorum bile :)

FPS oyun en iyi PC de oynanır.

bence ekran GPU su ve CPU su hatta remi bile kullanıcı tarafından update edilebilir konsollar olmalı.

FPS konsoldoda oynanır mouse ı konsolada takabiliyorsunuz. :)

Senaryosu İnşallah Afrikada Geçmez de Farcry 2 de Görev yerine gitmekten bıkmıştın görevlerlerin senaryosunda hiç bir çeşitlilik yoktu
Ubisoft Mahfetti işi :( Crytek Sayesınde 1 çok tutmuşu

ne üçgen ne kare, ben bir ''wasd'' bilirim arkadaş, güzel haber oldu tabi benim için :)

artık normal kullanıcılar laptop ya da tablet alıyolar sırf oyun oynayacam diye ben de masaüstü pc almam şahsen benim xbox 360 ve kinnectim var yetiyoda artıyo bile 6 sene önce aldığım xbox ile full ayarda crysis2 oynadım ben 6 sene önce alınmış bi pc ile karşılaştıralım bakalım hangisinin grafiği daha iyi kaldıki en son model bi pc ile karşılaştıralım aradaki fark ne cihazların ölçtüğü sayısal farklar o kadar akıllı adam işi bilir parası ve evinde yeterli alanı olan tabiki pc alır ama şahsen bana göre değil pc eurotruck ve extremetruck gibi oyunlar konsola gelse pc yi direkt satar orta hal bi laptop alırdım evin istediğim yerinde internetime girerdim ...

YAŞASIN PC ÖZELLİKLE MASAÜSTÜ...

hiç ümitli degilim far cy 2 den sonra

Far cry 3 müthiş ve far cry 4 dede kyrat A meydan okumak çok ii birde en iyi oyunlar konsolda oynanır zenginlerin pc alın

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play