Fire Phone sınıfta kaldı. Nedeni: iPhone!

Büyük iddiayla piyasaya sürülen ama satışlarda sınıfta kalan telefonun mimarından itiraflar...

  • Cem Şancı
Fire Phone sınıfta kaldı. Nedeni: iPhone!
Fire Phone sınıfta kaldı. Nedeni: iPhone!

Milyar dolarlık cirolarıyla online alışveriş dünyasında "en büyük" seviyesine yükselip, "ne yapsak satar" düşüncesiyle telefon üretmeye de karar veren Amazon, bu kararının büyük bir hata olduğunu nihayet kabul etti.

Amazon'un Android tabanlı akıllı telefonu Fire Phone'un satışlarının beklentinin çok altında kalması üzerine hayal kırıklığı yaşayan Amazon bu operasyonda 170 milyon dolar zarar etti. Üstelik telefon çok çekici özelliklere de sahipti. Örneğin, yüz takip etme özelliği ve ürünlerin fotoğraflarını çekip ardından bu ürünleri Amazon mağazasında aratmak gibi yetenekler rakiplerinde az bulunuyor olmasına rağmen, Amazon telefonuna müşteri bulmayı başaramadı.

Amazon yöneticilerinin bu başarısızlık konusundaki tespiti ise Apple hayranlarına gönderme içeriyor gibi görünüyor: "Telefonun fiyatını yanlış belirledik. Müşteriler fiyatı yeterince yüksek bulmadıkları için telefona ilgi göstermediler."

Amazon, telefonu zarar edecek bir fiyatla, 199 dolar seviyesinde satıyordu.Ancak sonraki fiyat indiriminde Amazon fiyatı 1 dolara kadar düşürdü. Bu da, çok acıklı bir şekilde telefonların prestij göstergesi olduğuna inanan ve ellerindeki telefonla hava atmayı seven günümüz insanını Fire Phone'dan uzak tutmuş olabilir zira varoluşunun tüm açıklamasını elindeki telefonunun fiyatıyla anlamlandıran modern dünya tüketicileri 100 dolarlık bir telefonla görünmekten gerçekten de utanmış olabilirler.

Bu başarısızlığa rağmen Amazon, ikinci nesil Fire Phone için henüz kapıyı kapatmış değil. Bakalım ilerleyen günlerde, iPhone kadar pahalı bir Fire Phone görecek miyiz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Lafı sokmuş helal

türkiyeye getirin 2200 tl ye satın alan cok olur samsungu alan varsa

"zira varoluşunun tüm açıklamasını elindeki telefonunun fiyatıyla anlamlandıran modern dünya tüketicileri 100 dolarlık bir telefonla görünmekten gerçekten de utanmış olabilirler." Çok Güzel bir tesbit..

"müşteriye 'yolunacak kaz' gözüyle bakmadık, pişmanız" mı diyorlar yani? abi canınız sağolsun ya ticaret bu icabında batan da olur çıkan da. sizin hatanız telefonu insanların pek kullanmayacağı özelliklerle doldurmak.

Haklı abi adamlar

Türkiyede satsın bak zarar ediyo mu...

KapakKapak

Ne güzel demiş

Öyle dünyada haram yiyen çok , alır mı ucuz telefonu. 1500 2000tl olsa türkiyede kapış kapış giderdi.

zira varoluşunun tüm açıklamasını elindeki telefonunun fiyatıyla anlamlandıran modern dünya tüketicileri 100 dolarlık bir telefonla görünmekten gerçekten de utanmış olabilirler."Çok Güzel bir tesbit.. Mükemmel Tespit.

Almanya da hatsiz 570 euro birde sim kilitli ya 24 ay bekleyeceksin yok beklemem dersen 100 euro verip sim kilidini actıracaksin , toplamda 670 Euro yani görmesek Allah icin çoook ucuz canım.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play