Firefox'a antivirüs şoku!

Firefox durup dururken bu antivirüs devine neden savaş açmış olabilir? Cevabı haberimizde...

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox'a antivirüs şoku!
SiteAdvisor 3.4.1'in kullandığı belleği boşaltmadığı ortaya çıktı

Firefox'da ziyaret ettiğiniz sitelerin ne kadar güvenli olduğunu gösteren McAfee "SiteAdvisor" eklentisinin büyük miktarlarda bellek sızıntısına neden olduğu, dolayısıyla Firefox'u yavaşlattığı ortaya çıktı.

Firefox'un zor bir rekabet döneminden geçtiğini düşündüğümüzde bu sorun, Mozilla'nın pek de kabul edebileceği cinsten değil. Gelişme üzerine Mozilla mühendisi Nicholas Nethercote, kullanıcılara eklentiyi hemen devre dışı bırakmalarını önerirken, Mozilla'nın McAfee'nin sahibi Intel'i de hata düzeltilene dek engellemek üzere olduğunu söyledi.

Nethercote'un SiteAdvisor 3.4.1'de keşfettiği bellek sızıntısı, örneğin bir sekmeyi kapattığınızda bu sekme tarafından kullanılan belleğin boşaltılmamasına neden oluyor. Bu ise bir süre sonra web tarayıcısında büyük hız sorunlarına yol açabiliyor.

Gelişmeler üzerine McAfee'den bir açıklama geldi. McAfee, SiteAdvisor 3.4.1'deki bellek sızıntısını onaylarken, sorunun düzeltildiğini, yeni sürümün bu hafta içinde yayınlanmasının planlandığını söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

çünkü program izinsiz olarak kendini tüm browserlara atıyor anlaşılan firefox bu durumdan rahatsız

geçti boru pazarı sür eşeğini niğdeye

Açık kaynak diye önüne gelen eklenti yapar oldu kardeşim. Haliyle de böyle olunca harika eklentiler çıkabildiği gibi, abuk eklentilerde ortaya çıkıyor.

AVG de aynı tekniği kullanıyor. İzinsiz olarak tüm browserlara kendisini atıyor. AVG yi kaldırsanız dahi halen kalıyor. Ne eklentilerde görebiliyorsunuz(kaldırmak için) ne de yan uygulamalar penceresi'nde. Arama motorlarını yönetten kaldırabiliyorsunuz ama sadece kaldırıldı görünüyor. Yine yerinde duruyor. Registry( kayıt defteri) altında current user da software mozilla firefox altına bakıyorsunuz silmek için , o da ne ? orada da yok izinsiz yazılım. Sonuç hantal bir firefox.

Sen de yorum yaz