Flame virüsü kendini yok etmeye çalışıyor

Dünyanın en tehlikeli virüslerinden biri olarak gösterilen Flame, kimsenin beklemediğini mi yapıyor?

Flame virüsü kendini yok etmeye çalışıyor

Orta doğuyu hedef alan, dünyanın en karmaşık zararlısı olarak adlandırılan Flame, güvenlik firması Symantec'e göre kendini yok etmeye çalışıyor.

Flame, diğer siber saldırılarda olduğu gibi bir komut ve kontrol merkezi üzerinden yönlendiriliyor. Ancak Symantec'e göre zararlıyı denetleyen sunucular, ona bulunduğu bilgisayarlardan kendini silmesini emreden bir komut gönderdiler. Symantec, bilerek zararlı bulaştırılmış "bal küpü" adında bilgisayarlar kullanıyor. Bu bilgisayarlarda Flame'i araştıran Symantec, son zamanlarda Flame'in komut ve kontrol merkezinden gelen "kendini yok etme" kodunu fark etti.

Zararlı, kendini yok etme komutunu aldığında Flame'in kodunu bilgisayardan kaldırarak üzerine rastgele veriler yazıyor. Bunun amacı, Flame'in bulaştığı bilgisayar üzerinde araştırma yapılmasını engellemek. Symantec, bu komutu alan zararlının arkasında hiç iz bırakmadığını söylüyor.

Kendini yok etme komutunun Flame'in yaygınlaştıktan sonra ortaya çıkması dikkat çekse de, Symantec'e göre komut, mayıs ayının başlarında verilmiş olabilir. Bununla birlikte şirket, geçen hafta da bu komuta rastladığını söylüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Yok ya Symantec'in sanal bilgisayarları olduğunu anlamışlardır sadece...

Belliydi böyle birşey olacağı Flame virüsü bir başlangıç :)

demek ki neymiş: bundan sonra zararlı yazılım bilgisayara bulaşacak, gereken verileri çalacak, sonra kendini silecek, bizim ve anti-virüsün ruhu bile duymayacak, hiç iz kalmayacak :)

Arkdaşlar tek yapmanız gereken sanalda herkese açık bütün kitleyi oluşturan yazılım, proğram, web siteleri, online oyunlar gibi sanal üzrünlrini kullanmıyacaksınız... Bu flame virüsüde windows yazılımını kullanan pc'ler de işe yarıyormuş... Etkilediği alan ise pc de akıllara zarar klavye, monitör, wi-fi, bluetooth, usb, harddisk, mikrofon dur... Mikrofonu devreye alıp bütün sesleri flame virüsünü üreten pcye gönderiyor...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir