Flaş disklerde hangi dosya sistemini seçmeli?

USB belleğinizi hangi dosya sistemiye biçimlendirmeniz daha iyi olur? Cevap içeride...

  • Zeynel A. Öztürk
Flaş disklerde hangi dosya sistemini seçmeli?

USB flaş disklerinizde hangi dosya sistemini kullanmalısınız, FAT32 mi, NTFS mi?

Flaş diskiniz için en uygun dosya sistemi, neredeyse her cihazda çalışan FAT32'dir. NTFS dosya sistemi, harici sabit diskleriniz için iyi bir seçenek olsa da, USB çubuğunuz için çok uygun olmayabilir. Bunun birkaç neden var. Modern işletim sistemleri FAT32'yi okuyup yazabilseler de, aynısı NTFS için geçerli değil. Örneğin Mac'lerde NTFS'ye yazmak için ek bir yazılım yüklemeniz gerekecektir.

Diğer bir sorun ise NTFS'nin dosyalarda yaptığınız tüm değişiklikleri bir günlüğe kaydetmesi ve dolayısıyla çok fazla yazma işlemi yapması. USB flaş diskler, okunmaktan ziyade yazmakla yıpranırlar. Bu nedenle NTFS, flaş diskinizin ömrünün daha hızlı tükenmesine yol açar.

Harici sabit disklerde ise NTFS'yi kullanmanızı öneriyoruz. FAT32, 32GB'dan büyük bölümleri desteklemediğinden, örneğin 500GB'lık bir sabit diski bölümlemeden kullanabilmek için NTFS kullanmanız gerekiyor. Harici sabit disklerin USB flaş disklerdeki ölçüde bir yıpranma sorunu da yoktur.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Tam da buna benzer bir sorunum var. 32 gb lik bir micro sd hafıza kartım var.Geldiği zamanki dosya formatı fat 32 ama fat32ninde şöyle kötü bir yanı var .+gbden büyük dosya kopyalayamıyorsunuz.Kasrtın dosya formatını ntfs yaptığımda ise 1 gbden büyük birşeyi kopyalamaya kalktığım andan itibaren hata veriyor.Ben ntfs kullanıp 10gb den büyük bir dosyayı dahi atabilmeyi istiyorum ,lütfen yardımcı olun.

Doğru seçim.

Çok fazla teknik bilgim yok ancak 2 adet usb belleği birine NTFS diğerini FAT32 olarak biçimlendirip dosya yüklediğinizde en belirgin özellik hız .. Buda benim için en önemlisi ntfs , fat32 ye göre 3 kat daha hızlı ..

en iyisimi exfat yap...

valla yıpratma olayını bilmem ama fat32 yazma hızı 4mb/s civarındayken ntfs de 12mb/s hıza rahat çıkıyo... bence hız daha önemli çünkü 8 gb flash diskim 5 yıl ntfs olarak kullandıktan sonra kayboldu :) fat32 de olsa gene bozulmadan önce kaybolucaktı.. ben ntfs diyorum.

@DarkHellKnightX NTFS USB Disk'lerde yazma, okuma hızlarını yanlış hesaplıyor (NAND, Flash desteği tam oturmamış). Bu yüzden dikkat edeceksiniz ki kopyalama çubuğu birden hızlanıp yavaşlayabilir veya %100 dolduktan sonra dosya kopyalaması/silinmesi vs. tamamlanmayabilir. Küçük işlemlerde bu hissedilmez ama 1 GB dosya(lar) atmayı deneyin ne demek istediğimi anlayacaksınız. Mümkünse extFat kullanın ama çoğu işletim sistemi desteklemiyor bunu da belirteyim.

NTFS yapmazsanız diske 3.99 Gb 'tan daha büyük tek parça halindeki dosyaları atamazsınız. Eğer 4 gb den küçük diskiniz varsa FAT32 kullanın Yoksa NTFS... ExFat diyen arkadaş linux ten başka işletim sistemi kullanmıyor sanırım

@28 Kas 2012 21:54 Bilip bilmeden konuşmayın Vista'dan beri Windows'ta extFat desteği var ve Windows XP SP3'e opsiyonel güncelleme ile yüklenebiliyor.

@28 Kas 2012 21:54 Şaka mısın? :) Haberde bile Windows 8 resmi kullanılmış bak bakalım orada ne yazıyor? ExtFat yazıyor mu yazmıyor mu?

fat32 hem yavaş hemde 1 kümeyi 32kb olarak böldüğü için daha az veri alıyor ntfs ise 4 kb olarak birim boyutu ayarlarsak idealdir ve gayet hızlı çalışır 8 gb fat32 dosya sistemine 7 gb veriyi atamazsınız yetersiz disk alanı der ama ntfs rahat bi şekilde yükleyebilir ve gayet hızlıdır açıklayıcı olabilmişimdir inşallah :)

@28 Kas 2012 22:36 kümelemeyi ayarlayabiliyorsunuz ki zaten bu NTFS ExtFat, ext4, ReFS, FAT, FAT32 fark etmez. Linux veya Mac'te bilemem ama Windows'ta FAT32'nin varsayılan ayırma boyutu 4096 bayt yani 4KB'tır. Eğer USB Flash Disk'inizi satın aldığınızda ayırma boyutu 32 kb ise tekrar 4 KB'a biçimlendirin bu kadar basit.

FAT32 USB için şu an en uygun dosya formatıdır. Eğer çalışma ortamınızda extFat destekleyen bilgisayarlar varsa extFat kullanın. NTFS dosya yazma/okuma hızlarını yanlış USB Flash Disk'lerde yanlış hesaplar dolayısıyla bazı kullanıcılar dosyaların belirgin bir şekilde daha hızlı kopyalanıp, taşındığını "sanar". Ancak gerçekte bu teorik olarak bile mümkün değildir. Gerçekte FAT32 ile NTFS arasında 3-4 kat fark hiç olamaz, tek belirgin fark erişim hızıdır bu da FAT32'de daha iyidir. FAT32 USB Disk'ler için söylüyorum, her zaman daha hızlıdır; ancak 4 GB'dan büyük dosyaları desteklemez. Bunun yanında hemen hemen bütün işletim sistemleriyle uyumludur. Yine de NTFS kullanmanın zararı yoktur, ama gereği de yoktur. Tek sebep 4 GB'dan büyük dosyaları extFAT desteği varsayılan olarak gelmeyen Windows XP'ler için kullanmak senaryosu için bu dosya sistemi tercih edilebilir ki çok nadir bir durumdur.

2gb dan büyük dosyaları fat32 ile nasıl kopyalayacaksınız? ayrıca lisans kaygısıyla fat32 tavsiye edildiği bir gerçek :))))

@29 Kas 2012 01:18 ExtFAT. Ayrıca lisans ne alaka onu anlamadım gerçekten. Her güncel Linux distrosu NTFS destekliyor. Mac için de gereken şeyler makalede yazılı. FAT32'nin tek avantajı hemen hemen tüm işletim sistemlerinin desteklemesidir. Hadi bilgisayarı geçtim müzik çalar USB disk'ler, çoğu portatif cihazlar, FAT32 ile çalışır.

Ben usb belleklerde NTFS kullanıyorun sebebi 2GB de büyük dosyalarla çok haşır neşirim.

Konu hakkında bilgisi olmayıp fikir sahibi olup NTFS öneren haberi bile okumayan şahsiyetler extFAT'ı bir denesinler ondan sonra konuşsunlar. Yok Linux'muş bilmem neymiş Windows 2000'de bile extFAT desteği var insaf yani...

8gb kartı telefond kullanacagım dosya sıstemını ne yapmalıyım bıcımlendırmek ıcın yardım edebılırmısınız tesekkurler..

İnternet üzerinden 1tb lık flash . USB ve android telefonlara için girişleri mevcut. NTFS ile biçimlendirdiğimde içindeki filimleri , exfat ve NTFS biçimlendirme sisteminde Fat32 . exfat aa biçimlendirdi fakat içine telefondan attığı bazı resimlerimi acmiyor (küçük resim yok) yazısı ni gösteriyor. BU sorunla ilgili bilgi sahibi varmı?

diskin içindeki verilere zarar vermeden nasl biçimlendiririm.selamlar.

FAT 32 olan Flash Bellekleri virüsten nasıl koruyacağız

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play