Flash Hızında Tasarım

Etkileşimli ve çekici web sayfalarının oluşturulması için şu an için en etkili yöntem Flash. Flash’ı en hızlı kullanabilmenin yolu ise Balthaser:fx

Bir zamanlar www’nin adının bile telaffuz edilmediği dönemlerde internet sadece metin tabanlı geniş bir iletişim ağıydı. Hızla ilerleyen bilgisayar ve iletişim teknolojisi ile web kullanıma açıldıktan sonra her şey çok değişti. İlk başlarda sadece resimler ile süslenmiş daha renkli metin sayfalarından oluşan web’de sonraları bu resimlerin yerini hareketli olanlar aldı. O zamanlar sayfalarına biraz canlılık katmak için animated GIF’ler ile sınırlı olan tasarımcılara daha sonraları mouse-over’lar ve cascading style sheet’ler de yetmemeye başladı. Tüm sayfaları baştan aşağı animasyon olarak hazırlamanıza olanak tanıyan Flash benzeri yazılımların piyasaya çıkmasının ardından ise görsel olarak mükemmel sayfalar birbirini kovalar duruma geldi. Ancak tabii ki şu an ki en gelişmiş teknoloji olarak nitelendirilebilecek Flash’ı kullanmak için de bir ön bilgiye sahip olmak gerekiyor. Peki Flash’ı kullanmak için daha kolay bir yol bulunmuyor mu?

Sürükle ve bırak tekniği ile kolay flash uygulamaları
İşte Balthaser:fx adlı yazılım size bu imkanı sunuyor. Tamamen online olarak çalışan bu yazılım ile çekici web sayfaları yaratmak için sürükle bırak tekniği ile çalışma alanına çeşitli nesnelerin taşınması yeterli ve sonuç ise her zaman oldukça etkili oluyor. Macromedia Flash üzerine kurulu olan Balthaser:fx uzun süren tasarım aşamalarına ve özel yeteneğe ihtiyaç duymadan Flash teknolojisine sahip siteler yaratabiliyor. Üstelik şimdiye kadar gördüğümüz ilk detaylı online tasarım aracı olan Balthaser:fx tüm karmaşık Flash detaylarını da tasarımcı üzerinden alarak işlemin hem hızlı hem de oldukça eğlenceli bir şekilde tamamlanmasını sağlıyor.
Tasarım programının kendisi de Flash olduğu için ancak firmanın kendi sitesi üzerinden kullanılabiliyor. Bunun için ilk önce kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz gerekiyor. Sonuçta karşınıza 4 karttan oluşan bir çalışma alanı geliyor. Buradaki her kart tıklandığı zaman yeni bir pencere açılıyor. Kartlardan birinde çalışma alanına sürükleyerek taşıyabileceğiniz arka planlar, metin kutuları ve düğmeler gibi nesneler bulunurken, Layers olarak adlandırılan bir diğeri ise çalışma alanındaki her nesneyi bir zaman çizelgesi üzerinde görüntülüyor. Birçok multimedya yazılımda da olduğu gibi bu pencereden nesnelerin ne zaman görünüp görünmeyeceği gibi ayarlar da yapılabiliyor.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yazCHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir