FREAK, tüm Windows'ları etkiliyor!

Android'i ve Apple cihazlarını etkileyen FREAK, meğer Windows'u da vuruyormuş!

  • Zeynel A. Öztürk
FREAK, tüm Windows'ları etkiliyor!

Android ve Apple cihazlarını etkileyen FREAK açığından tüm Windows PC'lerinin de etkilendiği, Microsoft tarafından doğrulandı. 10 seneden beri var olduğu anlaşılan açık, HTTPS bağlantısı üzerinden gönderilen şifreli verilerin kolayca çözülmesine izin veriyor. Açık ilk olarak geçen hafta, Pazartesi günü ortaya çıktığında, Windows'lu PC'leri etkilemediği düşünülmekteydi.

Saldırının gerçekleşebilmesi için açığın hem kullanıcının bilgisayarında, hem de bağlanılan HTTPS sitesinde bulunması ve sitenin zayıf bir şifreleme anahtarı kullanması gerekiyor. RSA-EXPORT anahtarlarına yapılan bir saldırı olan FREAK, trafiği izleyenlerin veri akışına istediği zararlı paketleri ekleyebilmesine olanak tanıyor. Böylece saldırı, kullanıcıyı ve siteyi daha zayıf olan 512-bit şifrelemeyi kullanmaya zorluyor.

Saldırı sürecinin yaklaşık 100 dolara mal olduğu ve 7 saat sürdüğü söyleniyor. Tamamlandığında ise saldırgan, resmi HTTPS sitesi gibi görünüp, siteyle kullanıcıları arasındaki verileri dilediği gibi okuyup değiştirebiliyor.

FREAKattack.com'dan güvenlik araştırmacılarının yayınladığı rapora göre 14 milyon HTTPS güvenlikli sitenin yüzde 36'sı, zayıf şifrelemeden faydalanıyor. Apple ve Google, sorunu çözmeye yönelik yamalar yayınlamış olsalar da Microsoft, tüm Windows sürümlerini etkileyen açığı kapatmaya yönelik bir çözümü henüz sunmadı. Geçici çözümle ilgili bilgilere ise Microsoft'un buradaki TechNet sayfasından ulaşılabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

olay sadece windows için riskli gerçeğini görün...

Bırakın artık HTTPS'yi falan direk VPN ile güvenli bağlantı oluşturun diyeceğim ama buna kimsenin yanaşmayacağını biliyorum. Herkese de tavsiyem şudur: Kesinlikle HTTPS'ye güvenmeyin! HTTPS sizi koruyamaz! HTTPS ile uğraşmak kendinizi kandırmaktan başka birşey değildir. Şirketiçi ve şirketlerarası ağlarınızı bile VPN ile koruyun!..

Https ne vpn ne, sapla samanı karıştırmış bir yorumcu

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play