Dokunun, hissedin: İşte geleceğin arayüzleri!

Klavye, fare, dokunmatik ekranlar ve şimdi de Kinect 2... Peki yakın gelecekte bizi neler bekliyor?

Ellerinizi sallayın

Ellerinizi sallayın

Ellerinizi sallayın

Yeryüzündeki tek hareket kontrolü sistemi Kinect değil. Minority Report'un tasarımcısının elinden çıkan Mezzanine adındaki video konferans odası, tavanındaki sensörler sayesinde sanal beyaz tahta üzerindeki belgeleri sürüklemenize izin veriyor. Bunu aynı zamanda fare düğmesi işlevine de sahip bir değnek yoluyla yapıyorsunuz. Ancak Oblong tarafından üretilen sistemin fiyatı oldukça pahalı.

Mezzanine'ı kuracak alanınız ve ona harcayacak kadar bol paranız yoksa bir Kinect, bir PC, bir projektör ve herhangi bir yüzeyi dokunmatik ekrana çeviren Ubi yazılımını kullanabilirsiniz. Talep ettiğiniz ekranın büyüklüğüne göre yazılımın fiyatı 149 dolardan başlıyor. Ubi ile yemek tariflerinizi mutfak tezgahına yansıtabilir, yatak odanızın duvarında Angry Birds oynayabilirsiniz.

PC'niz veya Mac'iniz için üzerinde elinizi sallayabileceğiniz daha küçük bir şey arıyorsanız, Leap Motion tam size göre. Bununla birlikte Kinect'ten çok daha hassas olmayı amaçlayan cihaz, henüz pratikte o kadar da iyi görünmüyor. Leap Motion ile web sayfalarını ve belgeleri kaydırma işi sorunsuzca çalışıyor, ancak bir simgeyi seçmek gibi daha hassas görevlerde zorlanabiliyorsunuz. Dolayısıyla Leap Motion satışa sunulmuş olsa dahi bizce henüz tamamlanmamış bir ürün.

Doğru yazılımla Kinect'e benzer sonuçlar elde etmeniz mümkün. Microsoft araştırmacısı Cem Keskin'in yayınladığı bu videoda FreshPaint'in ve Bing Maps'in nasıl elle kullanıldığını görebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=-jWMaY0WO7c

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Yeni bir arayüz tasarlamak artık gerçekten çok zor. Geriye sadece beyin dalgalarıyla kontrol kaldı ama yine de bu konu üzerinde düşüneceğim... <Cleverman>

@cleverman sen yine mi çıktın hastaneden....

@23 Ara 2013 15:20 Grezimonk'un çakması bu da

Neredeymiş bu arayüzler, özellikle pc için olanlar, piyasada yoklar, yada bulsan bile çok aşırı pahalılar...

@23 Ara 2013 11:44 Türkiyede yoklar kardeşim

işim yokta tiviyi kumanda yerine elimi kolumu sallayarak kontrol edeyim :) daha çok yol alması lazım bu teknolojinin

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir