Geleceğin iPhone'u için ilk adım!

Apple'ın yeni patenti, geleceğin iPhone'larının çok farklı olacağının sinyalini veriyor!

Hüseyin Cem Köylü

Apple'ın ortaya çıkan patente göre, geleceğin iPhone'larının göz hareketlerini algılayan ve buna tepki veren sanal 3D arayüzüne sahip olacak. Patenti alınan yeni teknoloji aynı zamanda kullanıcının parmaklarının ekranın arkasındaki boşluklara ulaşmasıyla ekranın arkasında gizli dünya deneyimi de yaratacak.

Kinect-stili yüz tanımalı 3D hareket algısı ve ortam ışığı farkıyla çalışma prensibini harmanlayan yeni teknolojide, ekran göz hareketlerinizi ve baktığınız yerleri tanımlayarak ona göre tepki veriyor. Simgeler gibi objeler de ortam ışığının ekrana düşme açısına göre arkalarında gölge bırakıyorlar ve hiper-realistik 3D deneyimi oluşturuyorlar.

3D göz-takip teknolojisinin kullanımı, yepyeni bir oyun deneyimi yaratabilir ya da yeni ve değişik kullanıcı arayüzleri görebiliriz. 3D arayüz, kullanıcının gözlerinin, sensörler tarafından takip edilmesi ve baktığı noktaların tanımlanmasıyla gerçek-zamanlı olarak kontrol edilebilecek. Entegre edilecek kinect-stili sensörler iPhone'un mekansal pozisyonuyla ilgili bilgileri kullanarak, "sanal 3D işletim sistem ortamı" adı verilen üç boyutlu kullanıcı arayüzünde ekranın arkasında başka bir boşluk daha yaratacak.

3D gibi davranan objeler...

Apple, ekranı kutuların içindeki "peerlar" etrafında döndürmenizi sağlayan üç boyutlu kullanıcı arayüzü "bento box"u şöyle tanımlıyor: "Sanal 3D işletim sistemini ekrana gömülü "bento box" form faktöründe kılmak mümkün. [...] Kullanıcı cihazı çevirdikçe, "bento box"un içindeki bağımsız "cubby hole(küçük delik)"lerin içine bakabilecekler. Ön-kamerayı kullanarak kullanıcının gözlerini takip edip "spot ışığı" efektlerini kullanabilir. Örneğin, bu spot ışığı efektlerinden biri, kullanıcının baktığı yer "parlama" efektiyle belirtilebilir."

Patent, işletim sistemi ortamındaki sanal objelerin "arkasını" nasıl görebileceğini tanımlıyor. Objeler sadece 3D gibi gözükmüyor, 3D gibi davranıyorlar. Patent, ekran-içinde-parmak konseptini de tanımlıyor.

Pozisyon sensörleri pusula, ivme ölçer, GPS modülü ve gyrometre içerebilir. Optik sensörler de, yüz tanımlaması için görüntü sensörü ve video kamera kullanabilir.

Patente göre, bu üç boyutlu kullanıcı arayüzü telefonlara, tabletlere, taşınabilir müzik oynatıcılarına, televizyonlara, oyun cihazlarına, dizüstülere ve masaüstü sistemlere uygulanabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

SAÇMA BİŞEYE BENZİYOR

ne saçması ellerinizi bile kullandırmıycak apple. o değilde bundan bir 50 yıl sonra lens şeklinde telefonlar,oralara doğru ışınlanmamızı istiyorum.

şaşılar naapcak

SAÇMA BİŞEYE BENZİYOR
----------------------------------

3d filmede saçma demişlerdi. ama şimdi 3d filmden kimse vazgeçemiyor.

Şimdi saçma dersin çıkınca da ağızın açık bakasın.

Güzelde telefonun pili 1 saatde biter

3D Film Hiç İzlemedim İhtiyaz Duymuyorum ama filim çok İzliyorum 3D gereksiz Bence buda ona benz'yor

3d filmler saçma insanın başını ağrıtmaktan başka bir işe yaramıyor

bakalım,,!! ömür yeterse görürrüz.

Apple bole biseyi iphone 6 da cikarir en erken

Apple bole biseyi iphone 6 da cikarir en erken

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play