IM uygulamaları masaya yatırıldı!

Anlık mesajlaşma uygulamaları, TicToc ve BMD'nin bu önemli toplantısında masaya yatırıldı!

Gelecek anlık mesajlaşma uygulamalarında!

Gelecek anlık mesajlaşma uygulamalarında!

GSM firmalarının ve sosyal paylaşım sitelerinin geleceği anlık mesajlaşma uygulamaları!

SMS ve anlık mesajlaşma uygulamalarının bugünkü tablolarına bakıldığında geleceği tahmin etmenin pek de zor olmayacağını ifade eden Diri "GSM firmaları artık faaliyet alanını altyapı sağlayıcı olarak değiştirmek durumunda kalacak. " dedi.

Müşteri aidiyetinin artık operatörlerden çıktığını, müşterinin uygulama dükkanlarını kullanarak hayatını kolaylaştırdığını, bundan sonraki aşamada ise  ödeme sistemlerinin  mobil platformlara entegrasyonlarının tamamlamasıyla  yeni mobil mesajlaşma platformlarının müşterinin yeni sahibi olacağını ifade etti. "Bu alanda rekabet önümüzdeki, dönemde sosyal medya uygulamaları ile mobil mesajlaşma platformları arasında yaşanacak" dedi.

Teknoloji Kore'de şekilleniyor!

Koreli internet devi SK planet tarafından geliştirilen anlık mesajlaşma uygulaması Tictoc'un, Türkiye'de 2 milyon Dünyada ise 20 milyona yakın kullanıcısı bulunuyor. Mobil teknoloji'nin Kore'de şekillendiğini Dünya'nın Kore'yi birkaç yıl geriden takip ettiğini belirten Ömer Lütfi Diri "2010 yılında mobil mesajlaşma uygulamaları ilk kez Kore  pazarında kullanılmaya başladı ve 2 yıl içerisinde mesajlaşma pazarının neredeyse tamamını ele geçirdi. MIM kullanımında mobil internet kullanıcılarının yüzde 10'una ulaştıktan sonra çok hızlı bir büyüme yaşandı. SMS/MMS kullanımı 1 yıl içerisinde yüzde 40 düştü. SMS/MMS geliri ise bir yıl içerisinde yüzde 28 azaldı." diyor. Tüm Dünya ülkelerinin de bu gelişmeleri yavaş yavaş görmeye başladığını ifade eden Diri, özellikle ülkemizde şu anda 7 milyon olarak tahmin edilen Mobil mesajlaşma kullanıcı sayısının 2015 sonunda 18 milyona çıkmasının beklendiğini belirtiyor. Diri mobil mesajlaşma uygulama kullanımındaki bu hızlı artış ile, önümüzdeki sene bu sayının 2 katına çıkacağının öngörüldüğünü ifade ediyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

"MMS ve SMS kullanımının ciddi oranlarda düşüş yaşadığı" bunun sebebi gsm operatörlerinin mesajlaşmaya çok fazla ücret talep etmeleridir.

Ben tictoca gıcık oluyordum reklamlardan fakat yğkleyip deneyin. Çok pratik. Tüm arkadaşlarıma zorla yüklettim ama hepsicde artık whatsapp yrrine tictoc dan mesaj stıyorlar. Özellikleri de çok güzel.

tictoc kadar saçma bi uygulama yok bıktık artık şu reklamlarından hangi siteyi açsak tictoc reklamla olmuyor bu işler kaç kişi kullanıyor tictoc çevremizde?

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Gelecek anlık mesajlaşma uygulamalarında!
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir