Gerçek bir "Google Phone" gelebilir!

Nexus'ları unutun... İddialara göre Google, gerçek bir "Google telefonu" için kolları sıvadı!

  • Zeynel A. Öztürk
Gerçek bir "Google Phone" gelebilir!

Google'ın Android'li cihazlar için kendi mobil yongalarını üretebileceğini henüz öğrenmiştik. Şimdi ise yeni bir rapor, Google'ın telefon piyasasına, bu kez gerçek anlamda girebileceğini söylüyor.

The Information'ın ortaya attığı dedikodulara göre Google, daha önce yapmadığı bir hamleyle telefon piyasasına girecek. Nexus'lar, Google'ın telefonları sayılsa da üçüncü partiler yardımıyla geliştiriliyor. Bu yüzden Google'ın böyle bir yol izlemesi, ilginç olacak.

Firma, Lenovo'yu geçen sene Motorola'ya satarak telefon donanımı işinden vazgeçtiği izlenimini bırakmıştı. Google gerçekten kendi telefonunu üretirse, Samsung gibi diğer Android üreticileriyle olan ilişkilerini dikkatle yönetmesi gerekecek. Elbette Google'ın kendi telefonunu üretmesi, yazılım ve donanım takımlarının birbirine daha yakın çalışması, dolayısıyla daha iyi bir Android deneyimi anlamına gelecek. Bu yüzden Google'ın hamlesi sayesinde karlı çıkan, biz tüketiciler olabiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

''Firma, Lenovo'yu geçen sene Motorola'ya satarak telefon donanımı işinden vazgeçtiği izlenimini bırakmıştı.'' Bu cümle tam tersi olması gerekiyor. Sizin gözünüzden kaçması cok garip

Google Android'i Samsung'a emanet etmekle en büyük hatayı başında yaptı zaten. Geç kalınmış bir adım.

Madem Google'ın işletim sistemini kullanıyoruz, o halde o işletim sistemini Google'ın cihazlarının içinde kullanmalıyız. Mantıklı.

Belkide Motorolayi Lenovoya satmıştır.

Boş işler, galaxy nexus ve nexus 7 süper cihazlardı, eline yüzüne bulaştıracak apple gibi

@12 Kasım 2015 17:40 Samsung Fanboy detected.

@12 Kasım 2015 17:40 nexus 7 yı Türkiye de bulma imkânı varmı?Bildiğim nexus 5 i en son görmüştük.Nexus 6 ve 7 sini nasıl temin edilebilir acaba.

Google ın başı Samsung yüzünden fena yandı, artık ipleri eline almanın zamanı çoktan gelmişti. iPhone 6s in satışlarının 30% u Android den geçenlerden kaynaklanıyor. Samsung kullanıyorum, Android den soğudum resmen. Zaten Apple ın başarısının sırrı şudur, Apple bir donanım firmasıdır ve kaliteli de yazılım üretirler. Microsoft sadece bir yazılım firmasıdır, Google da öyle. Akıllı telefonlar bir embedded yani gömülü sistemlerdir. Hem donanımı iyi yapacaksınız, hem de üzerinde koşan yazılımı.

@12 Kasım 2015 18:14 Hata: Microsoft Nokia gibi bir şirketin telefon donanım bölümünü satın almış olduğundan ikisini de yapan bir şirket olduğunu söylemek daha doğru. Kişisel kanaat: Google bir reklam şirketi bıraksın bu işleri.

@12 Kasım 2015 21:33 "Google reklam şirketi bıraksın bu işleri" diyen ahmağa sesleniyorum... Dünya üzerindeki akıllı telefon ve tabletlerin %80'i o "reklam şirketinin" yazdığı işletim sistemini kullanıyor bilmiyorsan hatırlatayım.... Google için donanım üretmek zor bir şey değil. Microsoft Nokia'yı satın almadan hiçbir şey beceremedi. Ama bu adamlar ise kimseyi satın almadan sıfırdan çalışacak. Yani boş boş konuşma. Gören de seni teknoloji uzmanı sanacak.

Apple donanım firması değildir.Donanım ve yazılım tasarım firmasıdır.

"Google Phone" birilerine şimdiden batmaya başlamış. Hayırlı olsun.

Google kendi telefonunu üretsin güzel olur. Lakin faiş fiyatlarla satmasını lütfen. Zira Apple yeren Samsung'ta artık aynı işi yapıyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play