Gizmodo'nun Twitter hesabı nasıl hack'lendi?

Dev sitenin 500 bin takipçili Twitter hesabının hack'lenmesi ile Apple'ın nasıl bir ilgisi olabilir?

Gizmodo'nun Twitter hesabı nasıl hack'lendi?

Hacker'lar, çevrimiçi hesaplarınızı ne kadar iyi korursanız koruyun bazen onları hack'leyebiliyorlar. Bunun en son örneği de geçtiğimiz günlerde teknoloji web sitesi Gizmodo'nun hack'lenen Twitter hesabı.

Bu haftasonu yaşanan olayda Gizmodo'nun Twitter hesabı, hacker'lar tarafından ele geçirilerek çeşitli saldırgan ve ırkçı mesajlar yayınlandı. Yaklaşık 15 dakika boyunca hacker'ların elinde kalan hesabın yaklaşık 500 bin takipçisi bulunuyor. Hesap, Gizmodo çalışanı Mat Honan'ın elindeydi. Peki nasıl oldu da hacker'ların eline geçti? Honan'ın kullandığı parola zayıf mıydı?

Honan, ilk başta hacker'ların "kaba kuvvet" adı verilen parola saldırı yöntemini kullandığını düşünmüş. Ancak Honan, daha sonra hacker'la ve Apple'dan bir kişi ile iletişime geçerek hacker'ın Apple teknik destek ile iletişim kurduğunu, sosyal mühendislik yoluyla güvenlik sorularını aştığını söylüyor. Apple destek takımından sağladığı bilgileri kullanan hacker, sadece Honan'ın Twitter hesabına girmekle de kalmamış ve onun çeşitli Apple ürünlerindeki verileri ve Gmail hesabını tamamen silmiş.

Honan'ın "çift faktörlü oturum açma" seçeneğini kullanmış olması halinde böyle bir saldırıya uğramayacağı anlaşılıyor. Yine de Apple destek takımının özel hesap bilgilerini sağlaması, şirket için iç açıcı bir gelişme olmasa gerek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

beter olsun... Apple için çalışırsa sonuçlarına katlanır...

kim bu gizmodo?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir