Google'a dava: Android sizin değil, bizim...

Google'ın başı Android işletim sistemi ile dertte: Giderek yaygınlaşan Android neden sorun oldu?

  • Ceyhun Seval
Android adı Google'ın başını yakabilir
Android, Google'ın mobil cihazlar içi geliştirdiği işletim sistemi

Davayı açan Erich Specht için Android, kurduğu ve 2002 Ekimde telif hakkını aldığı "Android Data" şirketinin adı. Google ise "Android"i telefonlar ve mobil cihazlar için geliştirdiği ve 2007 sonunda kullanıma sunduğu Linux tabanlı ve açık kaynak kodlu işletim sistemi için kullanıyor.

Google bu ad için 2007 Ekim ayında telif hakkı başvurusu yapmış olsa da 2008 Şubatında Amerikan patent ofisinden ret cevabı almış. Google'ın başvurusunu reddeden patent ofisi her iki şirketin de yazılım sektöründe faaliyet göstermesi sebebi ile aynı ismin kullanılmasının kullanıcıların kafasını karıştırabileceğini düşünmüş. Bu cevaba 2008 Ağustosunda itiraz eden Google, "Android" adının şirket tarafından son üç senedir kullanılmadığını, hatta şirketin de dört yıldan beri parçalanma konumunda olduğunu söylemiş. Patent ofisi yetkilileri ise önceki kararlarının son kararları olduğunu bildirmişler.

Google bu ismi gerçekten istiyor olmalı, bu cevapla da yetinmeyip ismin kullanımının tam olarak ortaya çıkana kadar telif hakkı kullanımının askıya alınmasını teklif etmiş ve bu konuda patent ofisinden onay almayı başarmış.

Specht büyük oynuyor

Bütün bu başvurular sırasında sessiz kalan Specht'in Salı günü açtığı dava bu anlamda "Android" adına sahip çıkmak istediğinin bir göstergesi. Üstelik Specht Google'la da kalmayıp sunduğu 71 sayfalık iddianamesindeOpen Handset Alliance, China Mobile, Sprint Nextel, T-Mobile, Vodafone, ARM, Broadcom, Intel, Nvidia, Texas Instruments, Motorola, Samsung, Toshiba veWind Rivergibi bir çok şirketi de suçlamış. İsteği ise bütün bu şirketlerin ilgili ürünlerini geri çekmeleri ve telif haklı "Android" adını kullanan şirketlerin her birininiki milyon dolarlık tazminat ödemesi.

Eğer Specht orijinal bir "Android Data" yazılımı hazırladığını ve gelecekte de piyasaya başka yazılımlar sürmeyi planladığını kanıtlayabilirse bu Google ve diğer 47 şirket i oldukça kötü bir duruma sokabilir. Tabi bu şirketler daha önce Specht'e birkaç milyon dolar karşılığı bir anlaşma önermezlerse.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bu işte iyi para var anlaşılan. Ya şey diycektim benim de Google Data diye bir şirketim var. Bana da pay düşer mi?

ewt 10 dakikada nasıl miliyoner olunurun cevabı bu olsa gerek :)

Bu adamı götürürler...

Başlarım öyle telif hakkına....

Google androidi duyuralı seneyi geçti, nerdeymiş şimdiye kadar.

Bariz fırsatçılık, ama Amerikan hukuk göz açtırmaz kolay kolay.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play