Google'a karşı dev "kitap ittifakı"

Google'a karşı kurulan "Açık Kitap İttifakı"na, başta Microsoft olmak üzere 3 dev isim daha katıldı.

Tekelci pazarlama

Tekelci pazarlama

İttifakın desteklediği Internet Archive'ın kurucusu Brewster Kahle, Google'ın yazılı eserleri sanal alemde barındırma ve okutturma tekeli kazanması halinde insanlığın tüm yazılı birikiminin tekelci bir pazarlama mekanizmasının parçası olacağını iddia ediyor. Tekelleşmeye çalışma ve kültürel risk yaratma iddialarını reddeden Google, BRR sayesinde basılmayan veya baskısı tükenmiş yüz binlerce eserin okuyucuya ulaştırıldığını ve yazarına para kazandırdığını savunuyor.

1.5 milyon kitap tarandı
Google'un sanal kütüphane girişimine karşı çıkan rakip kuruluşlardan Internet Archive ise, kâr amacı gütmeyen bir sanal kütüphane girişimi olarak Google'ın karşısında duruyor. Bugüne kadar 1.5 milyon kitabı tarayan kuruluş, bunları ücretsiz olarak sanal ortamda okuyuculara sunuyor. Bu gidişatı önlemek üzere güçlerini birleştirip bir yandan hukuki diğer taraftan teknik mücadeleye başlayan Microsoft, Amazon ve Yahoo, Google'ın internette kütüphane sisteminin tekelleştirmesini önlemeyi hedefliyor. Google'ın yaptığı anlaşmalar aleyhine şimdiden New York Güney Bölgesi ticaret mahkemesinde dava açılmış durumda.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

ne google mış yaa milleti peşinden sürüklüyor

duuuuurrr MICROSOFT duuuuuurrrrr !!!!!!

sen seviyoruz ama çoook büyük hata yapıyorsun, asıl google ile güzel paslaşmalarla teknoloiyi daha güzel geleceklere taşıyabilir ve biz son kullanıcıları daha mutlu edebilirsiniz.

Savaş sizi yıpratır ama güç birleşimi de sizi çook daha ileri taşır ve bizleride peşinden sürüklersiniz, aynı bir kuruklu yıldız gibi...

haydi siz birleişp bir yıldız olun ve bizde kuyruğunuz...!!!

evrende daha gezecek çoook yer var...!!!

saygılarımla

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir