Google Books Kullanım Koşulları'ı belirlendi.

Rekabet Kurumu'nun baskısı işe yaradı ki, Google hemen gereken adımı atmak zorunda kaldı.

Google Books Kullanım Koşulları'ı belirlendi.
Google Book Search'ün başı hep dertte!

Google, Book Search adlı uygulaması ile ilgili uzun zamandır sorunlarla baş etmeye çalışıyor. Yazarlar örgütü Authors Guild ve Association of American Publishers'ın dünyaca ünlü kütüphanelerdeki kitapları taraması konusunda bir dava açmıştı.

Diğer yandan ABD Federal Rekabet Kurumu, Google'ın Kullanım Koşulları hakkında netlik kazanmış bir anlaşması olmamasını eleştirdi ve bunun bir an önce piyasa koşullarına göre biçimlendirilmesini istedi. Aslında Google birkaç maddeden oluşan anlaşmaya sahip olsa da çoğu detay kaleme alınmamış ve belirsizliğini koruyor.

Anlaşmanın gün yüzüne çıkmasıyla aslında Google'ın bahsettiği şeylerden daha fazlasını açıklamadığı da anlaşılıyor. Birkaç madde şöyle:

  • Book Search özelliğinin kullanılabilmesi için Google hesabı oluşturulmasına gerek yoktur.
  • Kitapların satın alınabilmesi için bir hesap oluşturulmak zorundadır. Kredi kartı bilgilerinizin güvenilir bir şekilde korunması için gereken önlemi Google alacaktır.
  • Google Books kullanılırken kimi bilgileri kayıt altına alıyoruz (tıpkı normal aramada yapıldığı gibi). Bunlardan birkaçı "arama girdileri, ip adresleri, tarayıcı çeşidi, tarayıcı dili, arama tarih ve zamanı"

ABD Federal Rekabet Kurumu, Google'ın Koşullar üzerinde daha çok düzenleme yapması gerektiğini, bunun daha sağlıklı bir rekabet ortamı için şart olduğunun altını çizdi. Bakalım Google üzerindeki baskıyı atmak için ne yapacak.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

meyve veren ağaç taşlanır

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir