"Google böyle bitirilmez!"

"Google'ı bitireceğim" diyerek ilgi odağı olan medya devine ilk tepkiler geldi...

  • Ali Güngör
"Rupert'ın planını işe yaramaz"
Murdoch çok güçlü bir medya devi ama internete uygun bir iş modeline ihtiyacı var

Murdoch daha önce "Google ve Yahoo hırsız" ve "Google'ı bitireceğim!" sözileriyle gündeme gelmişti.

Twitter'ın kurucularından olan Biz Stone, Londra'da düzenlenen bir etkinlikte dünya çapında bir medya devi olan Rupert Murdoch'un Google'a karşı planının başarısız olacağını söyledi.

20th Century Fox, Sky Network, MySpace, Sunday Times ve The Times gibi 100'ü aşkın farklı mecrada yayın yapan medya imparatorluğunun sahibi Rupert Murdoch'un planı kendi sitelerini Google endekslemesinden çıkartmak, böylece Google'ın haberlerini ücretsiz olarak kullanmasının önüne geçmekti. Biz Stone internetteki değişimin göz önüne alındığında bu planın kötü bir fikir olduğunu ve "hızla başarısız olacağını" söyledi.

"Cini şişeye geri sokmaya çalışmak" ve kapalı bir modele dönmeye çalışmak yerine Murdoch'un ve şirketinin kaybettikleri gelirleri yepyeni ve geleceğe dönük bir strateji ile yeniden kazanması gerektiğini belirtti.

LinkedIn kurucularından Reid Hoffman da bu görüşe katıldı. Hoffman 'Eminim ki atlardan otomobillere geçiş sırasında da birileri atlı taşımacılık alanındaki kayıplardan yakınmıştı" dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

herşey o kadar kolay olsaydı ne devler yok edilmişti şimdiye kadar. adam kafadan kontaksa google ne yapsın. hiçte kolay değil google firmasını bitirmek boşluğunun yerini dolsurabilecek yok malesef.

'Eminim ki atlardan otomobillere geçiş sırasında da birileri atlı taşımacılık alanındaki kayıplardan yakınmıştı"

Güzel yaklaşım.

Sitesini indexten çıkartmak sitenin hitini düşürür başkada bi işe yaramaz :D

Bu adam 2002 dünya kupasi olmasi lazim satin alipta eline yüzüne bulastiran sahis degilmiydi.

googleyi google yapan indexlediği sayfalardır, googlenin indexliyemediği orjinal kaynaklar, google için büyük bir kayıpdır bu adamlar zaten dev kendi sistemleri üzerinden zaten orjinal yayınları var, insanlar bu yayınlara google üzerinden erişemediğinde doğrudan siteye girmeyi tercih edecekler bu durumda googlemi kaybedecek yoksa indexleyemediği sitemmi, insanlar doğrudan veriye ulaşmak ister google bu ayrıcalığı sunamıyorsa atlanmaya mahkumdur. küçük çaptaki yerler googlesiz yok olurlar altını çizerim. (G3.TR)

Morduch sen git bi elini yüzünü yıka... Kan, beynine gitmiyor senin belli

Google da işin farkında değil ve armut topluyor sanki..Google u Murdoch amcamız ancak, en az onun kadar iyi ve kapsamlı bir alternatif ortaya koyabilir ise silkeleyebilir ama ufuk ta böyle bir şey şimdilik yok görünüyor.

Hayal dünyasında yaşamayalım arkadaşlar. avrupada herkes kendi işini yapıyor. Gündemi ve piyasayı orjinal siteler üzerinden takip ediyorlar. lisanslı program kullanıyorlar. oyunu kuralına göre oynuyorlar yani. Eğer bir site işlevini tam olarak yerine getiremesse alternatiflerine yönelirler hemen. Google kimsenin babasının oğlu değil. Google gider yaho gelir ask gelir bing gelir. Onlar örümcek kafalı değiller. Adamlardan nefret ediyorum ama bu yöndende kendimi saygı duymaya mecbur hissediyorum. Ha olay bu amcamızın dediği gibi 100 tane felan siteyle değilde 1000 tane siteyle olur. Niye olmasın. Küçük bir firma olsa anlarım kaybedebilir. Ama bunlar bilinen firmalar.
"Sitesini indexten çıkartmak sitenin hitini düşürür başkada bi işe yaramaz :D" cahilce dediği gibi hite ihtiyacı olmayan firmalar. Bizim VBullettin tarzı reklamla dönen siteler değil. Biliyorsanız yorum yapın yoksa susun.

ne güzel ya. ne patronmuş be. yani koskoca google 2 günde pert ha. arkadaşlar sanırım siz sovyetler birliğiyle karıştırıyorsunuz. google sovyetler değil ABD. yani akıllı yatırımlarla sadece tek yöne bağımlı değil. her türlü teknolojiye el atmış ve bunuda gayet iyi başarmış durumdalar. öyle kolay değil google microsoft gibi çok çok hatta 2. dünya ülkeleri kadar gelire sahip olan şirketleri bitirmek. en az 20 yıl daha google bu işi lider ve açıkara götürür. hatta göreceksiniz google yakında en büyüklerin içinde kafaya oynayacak..

14:29 tam olarak haklı değilsin. Çünkü bu gibi firmlarda reklamlardan para kazanıyor. Ama yaşamını devam ettirmek için reklamlar olmazsa olmaz değil hani. ama bir yandanda bu işi yapan sadece google değil. Adam gidip microsoft ile anlaşır yahoo ile anlaşır bing ask ile anlaşır.

Sen de yorum yaz