Google Çeviri hizmeti güncelleniyor

Türkçe desteği de sunan Google Çeviri hizmeti yenileniyor: Eklenen tüm yeni özellikler burada...

  • Halil Mollaoğlu
Google Çeviri hizmeti güncelleniyor
Google Çeviri: Yeni fonksiyonlar kazanıyor.

Google kendi web günlüğünde yaptığı açıklamaya göre çeviri hizmetini yeniden elde geçirdi. Güncelleme ile beraber hizmet birkaç yeni fonksiyon kazanıyor.

Özelliklerden ilki Googla arama sayfasındaki arama önerilerine paralel bir yenilik. Artık çevireceğiniz metni veya sözcüğü girmeye başladığınız anda çeviri önerileri alt tarafta belirmeye başlıyor. Böylece anlamını öğrenmek istediğiniz sözcüğü tam anlamıyla yazamasanız dahi yardım alabiliyorsunuz.

Diğer özelliğin adı ise "Text to speech". İsminden de anlaşılacağı üzere tercüme edilen kelimeyi bilgisayar sesiyle okutabiliyorsunuz. Bu özellik henüz tüm diller için çalışmamakta. Yaptığımız denemelerde sadece İngilizce kelimelerle bu özeliği kullanabildik.

Google Çeviri (Google Translate) hizmetine buradan ulaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

düzgün çeviri yapabilecekmi yoksa tarzanca çeviriye devammı.

cok güzel bir haber tesekkürler chip :)

ATİ İNTEL KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Bu özelliklerin hiçbiri kötü tercümeyi gidermiyor. Tercüme konusunda bir felaket. Sadece kelimeleri çevirdiği için devrik ve saçma cümleler ortaya çıkıyor. İngilizcesi dahi Türkçesinden daha anlaşılır kalıyor.

Google translate'i dün deneme fırsatım oldu. Gerçek zamanlı çeviri yapabilmesi çok iyi bir gelişme olmuş.

Google translate'i kullanan arkadaşlara birkaç ipucum var. Çeviri yaparken noktalama işaretlerine ve harflerin büyük küçük yazılışlarına dikkat etmelisiniz. Bu çevirinin doğru yapılabilmesi için çok önemli.

ajax ile güncellemesi güzel olmuş...

google translate bi devrimdi zaten.

eskisinden daha kötü olmuş şu halde.. ne yapıyorlarsa artık??

chip sesli çeviriyi nasıl deneyebilirim? nasıl yapacağımı bilmiyorum

Google Translate'de çıkanları anlamak için Google Translate Translate hizmeti de açmak lazım :)

Hala düzgün çeviri yapamıyor ama. Doğru kelimeleri yazmaya dikkat ediyorum ama yine de saçma sonuçlar veriyor bazen.

google ın bu çeviri olayını anlamak için başka bir cevirme programınada ihtiyac var basit bir hi how are you ? cümlesini bile ceviremedi tıkandım kaldım ki ben ingilizceyi inter şeklinde biliyorum gogle bu konuda resmen cuvallamış bu cevirme programından vaz gecsin piyasadan bir program alıp onu bali hizmete soksun bi selam nasılsını ceviremeyen sevirme programı olamaz diyicem ama olmuş...

bu ajax'ı öğrenmek gerekli

sesli telafuzu google çeviri ilk çıktıgında vardı ama her ne sebep olduysa kaldırıldı ve şuan tekrar geldigini görüyorum degişen şey telafuzu erkek yapıyordu şimdi erkek yok :) eklenen yeni özellik hoşuma gitti kelimeyi yazmaya başladıgında yazacağın kelimeye uygun sonuçlar çıkartıyor olması güzel. gelişmeleri merakla takip ediyorum, iyi birşey çıkmasını beklemek abartı olur ama hakkınıda yememek gerek kanımca ;)

hi how are you cümlesini bile çeviremiyor dediğiniz GT sizin yanlış kullanımınızdan kaynaklanıyor. cümleyi imla kurallarına uygun yazarsanız çok başarılı sonuçlar alırsınız.
örn;
hi, how are you?

imladan anlamayanlar için tabi biraz zor olabilir ama şimdilik böle :D
bence GT bir harika...

Sen de yorum yaz