Google'dan ücretli özel hizmetler!

Arama devinin online hizmetleri değişiyor! İşte Microsoft'un ardından gelen hamle...

  • Ali Güngör
Google'dan devlet için hizmetler
Google işi ciddiye aldı

Google, Google Apps'ın Amerikan hükümetinin ihtiyaçlarına yönelik özel bir sürümünü hazırladı.

Google Apps for Government adı altındaki hizmette Gmail, Talk, Groups, Calendar, Docs, Sites, Video ve Postini hizmetleri yer alıyor. Yıllık ücreti ise kullanıcı başına 50 dolar.

Bu hesaplardaki veriler sadece Amerika'daki sunucularda saklanacak. Üstelik bu sunucular devlet yetkilileri dışındaki müşterilerden ayrı tutulacak.

Federal Bilgi Güvenliği Yönetimi Kararnamesi'ne uygun standartlara sahip olduğu için devlet daireleri Google'ı rahatlıkla seçebiliyor.

Google, Microsoft'a karşı

Güven konusunda Microsoft avantajlı

Amerikan Enerji Bakanlığı'na bağlı Berkeley Labs'ın 4000 çalışanı ve 1000 araştırma ortağı, Gmail, Google Docs ve Sites gibi hizmetleri ortak çalışma için kullanıyor. Bu kurumlar Google'ın müşterileri arasında gurula gösterdiği örnekler arasında.

Amerika'da çeşitli yerel yönetimlerin de Google tercihleri örnek gösteriliyor. Elbette Google'ın işi kolay değil; zira Microsoft daha bu yılın başlarında devlet çalışanları için gelişmiş güvenlik önlemleri getirdi.

Microsoft'un uygun güvenlik sertifikalarını taşıyan online hizmetlerinin sunulduğu tesislere, giren kişinin geçmişini dahi araştıran yüksek güvenlik önlemleri ile girilebiliyor. Google'ın güvenliğine güvenmeyen Los Angeles yerel yönetimi gibi bazı potansiyel müşterilerin de Google'ın yeni güvenlik çabalarını teşvik ettiği ortada.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Hayırlı işler Google diyelim ne diyelim artıkın..?

Google arama sonuçları ileride çöplüğe dönmesin de :)

biz biraz cahil adamız goole teşekür ettim A yazıyon aradığın çıkıyo Daha ne olsun

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play