Google'dan yeni arama oylama sistemi: '+1'!

Google'dan çok konuşulacak bir yenilik daha: "+1" adındaki yeni özellik nedir, nasıl çalışıyor?

  • Zeynel A. Öztürk
Google'dan yeni arama oylama sistemi: '+1'!
Google araması sosyalleşiyor

Google, dün Facebook'daki 'Beğen' işlevine benzer, arama sonuçlarını oylamaya yarayan '+1' düğmesini test edeceğini açıkladı.

+1 özelliği sadece Google profiline veya Gmail'e oturum açmışken kullanılabilecek. Bu deneysel işlev etkin olduğunda, arama sonuçlarının üzerine geldiğinizde her sonucun yanında bir '+1' düğmesi görüntülenecek.

Facebook'daki 'Beğen' özelliğinde olduğu gibi, Google tüm +1'leri kullanıcının Google Profilinde saklanacak. Benzer aramalarda daha fazla oya sahip sonuçlar daha üstlerde yer alacak. +1 oylarınız sadece sizi değil, tüm kullanıcıları etkileyecek.

Özellik ilk olarak İngilizce dilindeki Google'da ortaya çıkacak, ardından zamanla tüm dünyaya sunulacak. İlk başlarda sadece arama sonuçlarında yer alacak olan +1, gelecekte daha fazla alanda belirecek.

Google, +1 ile sosyal arama motoru mu oluyor?

Google, arama sonuçlarında +1 simgesine tıkladığınızda, bu sonuç için bir öneri ve onay verdiğinizi söylüyor. Ve bunun sosyal bir işlev olduğu açık: Belirli arama sonuçlarında arkadaşlarınızın hangi sonuçlara +1 verdiğini görebileceksiniz. Google sonuçlarında çok sayıda site yer aldığından, bu +1'ler doğru siteyi seçmenize yardımcı olacak.

Ancak sistemi bir sosyal ağ olarak adlandıramayız. +1 sistemi, Facebook'taki Beğen ve Digg'deki 'Diggs' gibi çalışıyor ve neden hoşlandığınızı göstermek için basit bir yol sunuyor. Bu oldukça iyi, çünkü Google basitliğiyle aramada bu konuma geldi.

Reklamlarda +1'e tıklayarak Google'ın reklamları daha iyi hedeflemesini de sağlamak mümkün olacak. Yani yeni işlev, Google'a reklamlarda da fayda sağlayacak.

+1 zamanla büyüyecek

Google henüz +1'i tamamlamış değil. Google Buzz ve Google Wave'den ders alan şirket, bu kez arama sonuçlarında basit bir +1 simgesiyle işe başlayacak, işlevi yavaşça ve sessizce ilerletecek (Örneğin bir web sitesinden, uygulamalardan, Chrome'dan direkt olarak '+1'lemek' gibi işlevleri zamanla ekleyecek).

Google +1, Google'ın daha sosyal bir arama motoru olmak istediğinin de göstergesi. +1'ler sayesinde Google, arama sonuçlarını daha iyi bir hale getirmekle kalmayacak, sosyal halkanızla da daha ilgili bir hale getirebilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Güzel bu degişiklik ses getirir

Sakın başımıza "Allahını Seven +1 ekle" cikmasın .

gereksiz ve suistimale açık.

gereksiz ve suistimale açık.

Google sahte siteleri ayıklamak için iyi bir çözüm bulmuşa benziyor. İçerik bulundurmayan ama aramalarda üst sıralarda çıkan sitelerden daha rahat kurtulabileceğiz artık.
Bu hizmetin bir an önce tam anlamıyla devreye girmesini diliyorum.

mantıklı görünüyor, botlara elveda diyebilir lamercikler...

16:13 "Sakın başımıza "Allahını Seven +1 ekle" cikmasın ."

+1 :D:D

suistimale açık bencede

Forumlarda beğendim/katılıyorum anlamında kullanılan "+1","+1000", veya "+99999999"u Google'ın kullanması açıkçası beni gerçekten şaşırttı...

@31 Mar 2011 17:53

Botlar'la +1 atamaz mı o lamercikler?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play