Google'dan yeni görsel arama: Image Swirl

İnternet devinden yeni bir hizmet daha: Peki ne işe yarıyor, neler sunuyor, nasıl ulaşılıyor?

  • Ali Güngör
Google Image Swirl'i denemeye sundu
Google'ın yeni görsel arama hizmeti oldukça ilginç

Google Image Swirl, Google Labs altında yer alan yeni bir görsel arama özelliği ve Bing'in Visual Search özelliğinin başarısına cevap vermek için hazırlanmış.

Bu yeni arama özelliği Bing'e karşılık vermekle beraber çok değişik bir sunuma sahip. Ekranda dizilen resimlerden birisine tıklayınca o resim yakınlaşıyor ve çevresinde daire şeklinde dizilmiş ilgili resimler görülebiliyor. Google çevredeki resimleri özel bir algoritmaya göre konuyla ilgili ve o konunun alt dalları olacak şekilde seçiyor.

Katmanlı görsel arama özelliği ile 6 aşamalı bağlantı tekniğine göre ve kişisel arama tercihlerine göre sonuçlar sunuluyor. Aranacak sözcük girildiğinde aşağıya doğru sıralanan öneriler oldukça kalabalık. Üstelik Image Swirl'in anasayfasında demo arama bağlantıları var. Açar açmaz Eyfel Kulesi'ne tıklayarak ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Google Image Swirl'ü bir denedik

Görsel aramayı oldukça hızlandıran ve kolaylaştıran bir özellik; bir sayfada tekdüze bir şekilde sıralanmış küçük resimlere tek tek bakmaktan çok daha iyi. Bir hareket var, bir akıcılık var ve görselden görsele geçerken benzerine çok az rastlanan bir hızda sörf yapmak ve keyfini çıkartmak mümkün oluyor. Yazının ilerleyen kısmında belirteceğimiz gibi bu keyfin bir eksisi var, o da kısa sürmesi.

Denemek için "kebap" arattığımızda oldukça etkileyici sonuçlar sergiledi. Döner kebap görseline tıklayınca ilgili döner çeşitlerini, dürüm kebap resmine tıklayınca dürüm çeşitlerini görmek mümkün. Birbiriyle ilgili yemekleri ve bu yemeklerin yapıldığı restoranları, kebapçıları, yapılan bir açılıştan fotoğrafları görmek mümkün. Bu arada belirtmek gerekiyor ki, Image Swirl hızlı olsa da Bing'in Visual Search özelliği sunumda alışverişe daha yakın bir deneyim sunuyor.

Temalara göre sıralama

Image Swirl'in başarısı, bu sonuçları gösterirken önce kebabı, ona tıklayınca alt dallarda çeşitleri, tekrar tıklayınca restoranı, ona tıklayınca da gittikçe konuyla daha uzaktan alakalı temaları, mesela dediğimiz gibi kebapçıda çekilmiş açılış fotoğraflarını gösteriyor.

Ancak bu özellik ne yazık ki tamamlanmamış ve bu kadar heyecanlandıktan sonra kurcalayan kullanıcıların hevesi eninde sonunda kursaklarında kalıyor. Çünkü birkaç kelimede süper sonuç alınırken, yapılan aramaların büyük çoğunluğu için sonuç bulunamıyor. Şimdilik 200.000 arama kriteri ile kısıtlı bu hizmet, henüz Google görsel aramadaki kadar çok ve çeşitli sonuç sunamıyor. Olgunlaşırsa çok iyi bir hizmet olabilir, ama bu haliyle yöntem başarılı olsa da arama seçenekleri oldukça kısıtlı.

Denemek için: Google Image Swirl

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

guzel olmamis

bayaa iyi atmasyon bir isim girdim anında görüntü.Herhalde ben şanslıyım

her açıdan tanıtımını yapıyor sizlerde iştahlı olarak bakıyorsunuz.....temel gıdalar üzerinde yola çıkılması çok sevindirici...şimdi de en çok sevdiğiniz ünlülerin swirlini izleyin iştahınız kapansın...evde sizi bekleyen iki çocuk ve eşiniz var öyle çok çalışıyorsunuz ki hepsini swirlini evinizde görebiliyorsunuz çocuğunu kendi ekseni etrafından dönmeye başlayınca aklınıza keşke tek çocuk edinseydik diye düşünüyorsunuz ancak aynı şeyi eşiniz yapınca kadın veya erkek de olabiliyor eşinizi dansa davet ediyorsunuz çocuklar uykuya dalınca...sonra bir bakıyorsunuz üçüncüsü yola çıkmış artık swirl ile korunmaya başlar mısınız bilemem...iyi günler kullanın ki başarı oranı yükselsin...

"her açıdan tanıtımını yapıyor sizlerde iştahlı olarak bakıyorsunuz.....temel gıdalar üzerinde yola çıkılması çok sevindirici...şimdi de en çok sevdiğiniz ünlülerin swirlini izleyin iştahınız kapansın...evde sizi bekleyen iki çocuk ve eşiniz var öyle çok çalışıyorsunuz ki hepsini swirlini evinizde görebiliyorsunuz çocuğunu kendi ekseni etrafından dönmeye başlayınca aklınıza keşke tek çocuk edinseydik diye düşünüyorsunuz ancak aynı şeyi eşiniz yapınca kadın veya erkek de olabiliyor eşinizi dansa davet ediyorsunuz çocuklar uykuya dalınca...sonra bir bakıyorsunuz üçüncüsü yola çıkmış artık swirl ile korunmaya başlar mısınız bilemem...iyi günler kullanın ki başarı oranı yükselsin..."
Arama özelliğini sevişmeye bağladın ya yuh sana

Sen de yorum yaz