Google Earth'ü suçlama sırası kimde?

Çok "zeki" bir meclis üyesi yüzünden, ABD meclisinde Google Earth'ün yasaklanması tartışılacak.

  • Ümit Öncel
ABD de Google Earth'ü suçladı
Google Earth'ü yasaklamak ABD'de bile tartışılır hale geldi.

ABD'li bir devlet meclisi üyesi olan Joel Anderson, ülkesinin terörle mücadeleyi kazanmasının sihirli formülünü nihayet buldu: Google Earth'ü yasaklamak. Anderson'ın yaklaşık bir ay önce verdiği yasa tasarına göre uydu görüntüsü veya havadan çekilmiş fotoğraflarda okulların, ibadet yerlerinin, sağlık merkezlerinin ve devlete ait binaların yerlerini gizlemeyen web siteleri ile online hizmetlerin sahiplerine 250 bin dolar ve 3 yıl hapis cezası verilecek. Bu tasarısı ile hemen akıllara Google Earth'ü getiren Anderson konuyla ilgili olarak; "Geçmişte meydana gelen güvenlik sorunlarını inceledim. İbate yerleri bombalandı. Devlet binalarına saldırıldı. Halk güvenliği benim bir numaralı görevim ve bunu göz ardı etmem sorumsuzca olurdu" diye konuştu.

Anderson'a en güzel cevabı ise güvenlik uzmanı Bruce Schneier'ın yaklaşık bir yıl önceki bir konuşması veriyor; "Suçlular icat edildiği günden beri telefon kullanıyorlar. Uyuşturucu kaçakçıları uçak ve tekne, telsiz, cep telefonu kullanıyorlar. Banka soyguncuları önce at kullanıyorlardı ama uzun zamandır motosiklet veya araba kullanıyorlar. Yine Hindistan'daki saldırıyı gerçekleştiren teröristler tekne kullanmışlardı. Ayrıca bu suçluların pek çoğu ayakkabı da giyiyor. Bizim yemek yediğimiz restoranlarda yemek yiyorlar."

Belki de devlet görevlileri teröristlerin birinci hedefinin huzuru kaçırmak, korku yaratmak olduğunu anladıklarında terörle mücadele daha önemli adımlar atılmaya başlayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Anderson en güzel cevabı vermiş bence kapak olması lazım

lafı koymuş ama

bombalayacak kişi gidip yerinde görür. sanki halkın devlet dairelerini ibadethaneleri okulları bilmiyor :D

adamın suçlamasının sadece bahane olduğunu bilmek için uzman olmaya gerek yok...gizli kapaklı işleri kimse bilmesin istiyor bahane olarakta teröristler bunu kullanıyor diyor...tanıdık geldi mi sizce de!!!!....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play