Google+, Facebook'u ezdi!

Google+, kendisine "hayalet kasaba" diyenlere inat, Facebook'a öyle bir fark attı ki...

Google+, Facebook'u ezdi!

Hepimiz biliyoruz: Facebook internetteki en popüler site ve milyonlarca kullanıcıya sahip. Ne var ki yeni bir araştırma, durumun çok da iyi olmadığını gözler önüne serdi. Birçok kişinin hayalet kasaba muamelesi yaptığı Google+, Amerikan Müşteri Memnuniyeti Endeksi araştırmasına göre çok daha yüksek bir müşteri memnuniyeti puanına sahip. Açıklanan rakamlara göre Facebook 8 puan kaybedip 100 üzerinde 61 puana düşerken, Google+ endekse 78 puanla giriş yaparak Wikipedia ile aynı düzeyi yakalamış durumda.

230 firma arasında yapılan araştırmada çok düşük puanlar elde eden sosyal medya şirketleri ortalama 69 puanla havayolları, üyelikle çalışan televizyon hizmetleri ve gazetelerin hemen üstünde yer alıyor.

Rapora göre Google+ başarısını geleneksel anlamda reklam yapmamasına, mahremiyete önem vermesine ve daha iyi bir mobil deneyim sağlamasına borçlu. Bu noktalar aynı zamanda Facebook hakkındaki şikayetlerin temelini de oluşturuyor. Ancak dev sitenin bir başka sorunu arayüzde sürekli yapılan değişiklikler, özellikle de Timeline.

Rapor hakkında bilinmeyen tek ayrıntı, Google+'ın oldukça düşük olan kullanıcı sayısının dikkate alınıp alınmadığı.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Demekki google emin adımlarla ilerliyor

Amerikan Müşteri Memnuniyeti Endeksi araştırması diyo.. burda bir oy kullanma durumu var. 1milyon kişinin oy vermesiyle.. 100bin kişinin oy vermesini aynı kefeye koyuyorsa zaten saçmanın daniskası.. kullanıcı sayısına göre yapılan bişi ve google+ kullanıcısı az olduğu için yüksek çıkması normal.. 100kişi 60 iyi 40 kötü desek 10 kişi 6 iyi 4 kötü ?? gereksiz bir oylama

Şimdi her iki kullanan bir kullanıcı olarak ben oyumu Google Plus'tan yana kullanacağım. Peki ya "Neden?" derseniz hemen açıklayacağım. Öncelikle Facebook metinlerde de belirtildiği gibi kendi başına hiç kullanıcısına danışmadan binlerce kez arayüz değiştirdi. Hala yaptığı saçma yeniliklerle de hala milleti bıktırmaktan geri kalmıyor. Enson e-mail adreslerini değiştirmesi. Gilzilik bilgilerini çeşitli güvenlik kuruluşlarıyla paylaşmış olması gibi durumlardan kendisine olan güven sarsıldı. Ayrıca bu zamana kadar kaç yıl geçti bu devleşme yaşandı. Reklamlarla olsun isterse başka şekilde tekel gibi bir sistemdi ve Türkçe desteği sayesinde Türkiyede tutundu. Ama Google Plus kapalı sistem halindeyken facebook tarihinde dahi görülmemiş bir talep yığılması yaşanmış ve büyük beğeni ilgi görmüştü. En sonunda facebook google plusun resim gösterme ekranını kendine entegre etmiş bunun yanında görüntülü konuşmaya yanıt vermeye çalışmış çevreleri kendine benzeterek "bakın biz bulduk" demek istedi ama hiç kimse yemedi bunu. İşte ben o an artık gerçekten Google Plusun çok iyi çalıştığını anlamış oldum. Hayalet kasaba denilmesi bence taraf tutan kesimin Facebookçu damarlarının kalkmasından başka bir açıklamasını görmüyorum. Açıkçası ister hareketli resim özelliği olsun ister çok esnek seçenekleri olsun isterse diğer servislerle uyumu olsun Google Plus Myspace gibi facebookuda güzel tarih sayfalarına gönderecektir... Bu arada onca hesap deniliyor acaba hangileri gerçek hangileri aktif? Neden açıklanmıyor!? Yada bir değişle facebook gerçekten bu kadar popülerse neden? Reklamlarla mı yoksa gerçekten zorlama sonucu mu insnalara sunuldu. Düşünün ve karar verin.

biri batmadan ötekisi şahlanamaz zaten face biraz kabak tadı versin, ki timeline bunu çok iyi becerdi.. yavaş yavaş google+ rekabetçi seviyesine çıkar.

evet ben inanıyorum yakında google+ kullanıcı sayısı bakımından da facebook u geçecektir

Facebookta mahrimiyet sıfırında altına çekilmiş durumda.

valla google + bende cok beğendim lakin fazla kişi yok yoksa facebooktan cok daha güzel

Facebooku bayadır kullanmıyorum ama, google gizlilik politikalarıyla , yani koskoca paragrafın arasına sıkıstırdıgı bi kaç cümleyle kullanıcıları hiçe sayabiliyor.Yeni sagladıgı hizmetlerdede öyle. Facebookun hatasına düşüyor, çünki ikiside arşivliyor, kullanıyor. Birazcık güven saglasa daha ilerilere gidebilir. Arayüzününde facebooktan kat kat iyi olduguda bi gerçek. . Dikkat ederseniz chromede hesab açmadıgında, '' Kaçırıyorsunuz'' yazıyor :D Phorm çıktı bide başımıza, internet saglayıcılarıda servis ediyor artık, Yani velasıl kelam birazcık, kullanıcıları düşünsünler.

şu facebook zaman tüneli sayesinde iyi bir zarar girecek facebook

google+ yı seviyorum facebook çok can sıkıcı olmaya başladı zaten

ben google+nın arayüzünü çok zayıf buluyorum daha gelişmesi ve değişmesi gerek

her ikiside saçma sapan ilerliyor .. biz basitlik ve kullanışlılık isterken onlar işleri daha da karmaşık hale getiriyorlar ve işlemler uzun bir hal alıyor !

google+ 'ya bayadır girmiyordum şimdi bi baktım baya güzel olmuş fotoğraflar süper

Haklisin ikiside Bir Hi5 Gibi Olamadi Cok Fazla Acik Icerik Paylasilsada Kisisellestirilebilen Arayuz(Profil)Sayesinde Mukemmel.Bilmeyenler Icin Profilinine Resimler Haricin de Baskasinin Senin Profilinine Tiklamasiyla Kendin Onceden Belirledigin Sound Yada Videolarin Oto Acilmasi Hepsine Bedel.Reklam Gibi Oldu Fakat Gercek.

@19 Tem 2012 09:38 Hi5 sosyal ağ olarak görüyorsan, facebookada googlada laf etme :D

Google +'ın veb tasarımı berbatken, iPhone uygulaması gördüğüm en güzel tasarım ve kullanışa sahip.

Facebooktan üstün neredeyse hiçbir yanı yok!

facebook itici birşey

google+ piyasanın en iyisi: öbüründe çoluk çoçuk herkes onda...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir