Google Glass'ı denedik!

Google Glass'ı Google'ın I/O etkinliğinde denedik! İşte tecrübelerimiz ve ilk yorumlarımız...

  • Zeynel A. Öztürk
Google Glass'ı denedik, işte ilk deneyimlerimiz!

Şu an Google Glass'a sahip olan kullanıcıların sayısı oldukça kısıtlı. Google'ın belirli sayıda dağıttığı giyilebilir bilgisayarı, çoğumuzun merak ettiği cihazlar arasında. San Francisco'daki Google I/O etkinliğinde Glass'lı birçok kişiye rastladık. Bu arada gözlüğü elimize alıp deneme şansımız da oldu. İşte Glass ile ilk deneyimimiz.

Glass'ı gözünüze takmak...

Google Glass'ı giymeden önce onları tıpkı normal gözlükler gibi ayarlamanız gerekiyor. Genellikle burun kısmını ayarlamanız gerekiyor, çünkü Glass'ın titanyum şeridinin göz çizginizin biraz üstünde durması gerekiyor.

Dikdörtgen şeklindeki ekran, gözünüzün biraz üstünde duruyor. Ekrana bakmak için bir miktar yukarı bakmanız gerekiyor, bu sayede Glass görüş açınızı kısıtlamıyor.

Glass'ın iyi bir yanı, giydiğiniz sürece onu kullanmasanız bile sizi rahatsız etmiyor olması. Glass'ın ekranı kullanılmadığında hemen sönük hale geliyor, kullanırken etrafınızı görmenize engel olmuyor. Size garip ve meraklı gözlerle bakanlar dışında, onu giydiğinizi unutmanız oldukça kolay.

Glass'ı çalıştırmak için...

Glass'ı çalıştırmak için...

Google Glass'ı açmak için iç tarafında bulunan düğmeye basmanız gerekiyor. Glass gözünüzdeyken bu düğmeye kolayca ulaşamıyorsunuz, bu nedenle en iyisi onu gözünüzde değilken açmak.

Kullanılmadığında uyku moduna geçen Glass'ı kafanızı sallayarak uyandırabiliyorsunuz. Böylece Glass sadece güç tasarrufu yapmış olmuyor, aynı zamanda bilgiye ihtiyacınız olmadığında görüşünüzü kalabalıklaştırmıyor.

Cihazın üzerinde onu şarj etmek için bir microUSB portu bulunuyor.

"OK, Glass!"

Google Glass'ın arayüzü, Android 4.1 ve sonrasında bulunan Google Now'a oldukça benziyor. Ana ekranda "OK Glass" diyerek cihazın sizi dinlemeye başlamasını sağlıyorsunuz. Bu komutu verdiğinizde verebileceğiniz diğer komutların bir listesini görüyorsunuz.

Google Now kartları, son aramalarınızla ilgili bilgiler gösteriyor. Bu bilgiler oldukça sadeler. Siyah arka plan üzerinde gösterilen beyaz bir metinden bahsediyoruz. Bu metne bazen bir görsel eşlik edebiliyor. Gözlükle yakındaki restoranlara, son yakaladığımız fotoğraflara ve videolara bakmayı denedik. Tüm bunları gözlüğünüzün sağ tarafındaki touchpad'e parmağınızı sürerek yapabiliyorsunuz. Seçim yapmak için touchpad'e dokunmanız da mümkün.

Cebinizin bir uzantısı niteliğinde

Google Glass kendi depolama alanına (denediğimiz Glass 12GB'lık alana sahipti), Wi-Fi bağlantısına, GPS ve bir işlemciye sahip olsa da en iyi akıllı cebinizle beraber çalışıyor. Bluetooth ile Android'li cebinizle eşleştirebildiğiniz Glass, bu şekilde metin mesajları gönderip alabiliyor. Bu ise Glass'ı giyilebilir bir bilgisayardan çok, iyi bir hands-free cihazı haline getiriyor.

Glass, sizinle konuşabiliyor

Glass, sizinle konuşabiliyor

Google Glass'ın sağ kulağınızın üstündeki küçük hoparlörü, kulağınıza kelimeler fısıldayabiliyor. Google temsilcileri, bu hoparlörü "kemik titreten hoparlör" olarak tanıtsa da yanınızda duran birinin Glass'tan çıkan sesleri duyması mümkün.

Glass'a ABD başkanının kim olduğunu sorduğumuzda cihaz bizi Barrack Obama'nın biyografisiyle karşıladı. Kalabalık ortamda Glass'ı duymakta zorlandık, ancak sakin bir odadaki denememizde Glass'ı gayet rahat bir biçimde duyabildik.

Gözetlemek o kadar kolay değil

Google, şakayla karışık Glass'ın gözetlemek için hiç de uygun bir teknoloji olmayacağını söylüyor. Örneğin Glass'ı kullanırken cihaz parlıyor, fotoğraf çekmek için "take a picture" gibi sesli komutlar vermeniz gerekiyor. Bu sayede etrafınızdakiler, ne yaptığınızdan haberdar oluyorlar.

Buna ek olarak Glass'ı kullanırken yukarı bakmak zorunda olduğunuzdan, onu gizlice kullanmanız ve kopya çekmeniz veya arkadaşlarınızı dinlermiş gibi yapıp spor haberlerini okumanız pek mümkün olmuyor.

Bunun dışında Glass'ın sandığımızdan çok daha sade bir deneyim sunduğunu söylemeliyiz. Glass'ı giydiğinizde dünyayı FPS oyunlarındaki gibi bir "HUD" beraberinde görmeyi beklemeyin. Örneğin GPS işlevi, aynı cebinizdeki Google Maps gibi çalışıyor ve mavi bir ok ile bulunduğunuz yeri gösteriyor.

Uygulama sayısı şimdilik az

Uygulama sayısı şimdilik az

I/O konferansında tanıtılan Google Glass, bir prototip olduğundan şu an çok fazla işlev sunmuyor. Facebook, Twitter gibi birkaç uygulama yolda, ancak Glass şimdilik işe yarar bir cihaz olmaktan çok, potansiyel sahibi bir teknoloji gibi duruyor.

Arayüzün kullanımının da çok sezgisel olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle Google Now kartları arasında geçiş yapmak touchpad'i kullanırken, aradığınızı bulana kadar kaydırmanız gerekiyor. Glass'a yeniden bir soru sormak, kartlar arasında kaybolmaktan daha kolay görünüyor.

Google Glass hakkında ilk yorumumuz

Google Glass'ın yenilikçi bir teknoloji olduğunu inkar edemeyiz. Ancak ortalama kullanıcının hayatını değiştirmeyi başarıp başaramayacağı bizce şüpheli. Glass'ın mühendislik, ameliyat gibi belirli alanlarda işe yarayacağını düşünüyoruz, ancak normal kullanıcılar onu dikkat dağıtıcı bulabilir.

Yemek yaparken, evinizi temizlerken veya araba sürerken bilgilere elinizi kullanmadan, kolayca ulaşmak hepimizin hayali. Ancak bunun için etrafımızdakilerin ilgisini çeken bir gözlük giymemiz gerekiyor.

Glass, 2014'te herkesin kullanımına hazır olacak. Piyasaya sürüldüğünde birilerinin hayatını değiştireceği kesin, ancak hepimizin hayatını değiştirmesi biraz zor görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

barack obama'nın adını barrack diye yazarak birşeyler mi anlatmaya çalışıyorsunuz?

@21 May 2013 09:33 kafanı daha iyi yerlere çalıştırırsan senin de bi gugıl gılasın olabilir.

barack obama'nın adını barrack diye yazarak birşeyler mi anlatmaya çalışıyorsunuz?

Şu an için yorum yapmak zor. Bekleyelim ve görelim.

İphone gececek bu cihaz ilerliki yıllarda

fazlasıyla lüzumsuz bir teknoloji. zaten işin içinde gugıl varsa şaşırmamak gereklidir...

Ya bazı insanlar niye böyle ya adamlar düşünmüş yapmış adam gelmiş burda gereksiz diyo bi kere bence iyi bişey zamanla da gelişecek ama şimdi sen nerenden karar veriyosun bunun lüzumsuz teknoloji olduğuna adamlar düşünüp yapıyo bide aklınca google a laf atmış fındık

@21 May 2013 17:36 alet gereksiz degil ama yetersiz gibi okudugum ve resimlerini gordugum kadariyla sahsen ben takip sokaga cikamam

Touchpad ile resim cekemiyor muyuz ve de biraz asagi yerlestirirsek yukari bakmak zorunda kalmayiz ;)

Bu cihazı kullanmak çokta ahım şahım bir kolaylık sağlamayacak hatta zorluk çıkaracaktır. Fazla popüler olmaz bence. Ama gelecek sürümler için aynı şeyi söylemek zor. Google 10 yıl sonra bu gözlükten iyi ekmek yiyebilir.

FPS oyunlarındaki gibi HUD olsa iyi olurdu ama HUD'de fazla göstercek bilgi olmaz pil durumu gps ok işareti gibi şeyler olsa yeter :D

Geliştirdiği teknolojiyi zimmetli veren bir firmadan uzak durmak gerek.

geleceğin teknolojisi budur.Geliştirildikçe tahminim 4-5 sene içinde telefonların yerini almaya başlayacaktır. Yanlız önündeki en büyük engel benim gibi gözlük takmayı sevmeyen insanlara nası hitap edeceğidir.

hadi sen gözlük takmayı sevmiyon ya takanlar once ameliyata yatıp ertesi günde ekstradan google glass parası daha ödiyecek o ne olcak peki

Her saniye kafama elektromanyetik dalga ohhhh missss.

@24 May 2013 08:42 Wifi,Bluetooth gibi aklına gelebilecek her şey elektromanyetik dalga zaten. Artık gittiğimiz her yerde en az 5-6 tane wifi ağının açık olduğunu düşünürsek zaten her salise elektromanyetik dalgalara maruz kalıyoruz. Sağdan soldan duyduğun şeyleri tam olarak öğrenmeden gelipte burada insanlara çok bilmişlik taslama bence.

ben kopya çekerim rahat olun siz ...

valla ben bi hud isterdim :(

Kadınlar evde yemek yapma işini yekünen bırakır artık. :D

Kendin yapmadıgın her teknolojiden kork

hani vidyo ? denedik yaz gitsin yalandan kim ölmüş

çok değil 3-4 yıl içinde geliştirilmesiyle öğrencilerimizin pek çoğunda görürüz bu gözlüklerden. Ben Ygs'de veya Kpss'de bunu denemek isterdim işin doğrusu :D

Kpss ve YGS için önlem alırlar inşallah?

Google Glass Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Özellik başlıklı güzel bir blog yazısı var bu konuda. İncelemenizi tavsiye ederim; http://www.normalisgood.net/google-glass-bilmeniz-gereken-10-ozellik/

"etrafımızdakilerin ilgisini çeken bir gözlük giymemiz gerekiyor."demişsiniz de hangi teknolojiye ilk çıktığında insanlar garip bakmadı ki?İlk cep telefonları çıktığında bile bi telefon çalsa dolmuşlarda herkes telefonu çalana bakıyordu garip garip...Velhasılı kelam alışırlar bu bence bir olumsuzluk değil

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play