Google, iki ilginç patent daha aldı

Google, aldığı bu patentlerle şimdi de sanal gerçekliği farklı bir alana taşıyor!

  • Ercan Uğurlu
Google, iki ilginç patent daha aldı

Dijitalleşme yolunda basılı yayınların tehlikede olduğu açık. Fakat Google, aldığı iki patentle dijital içeriği basılı yayınla bir araya getirmeyi hedefliyor. Google'ın aldığı patentler, "İnteraktif Kitap" için düşünülüyor.

İlk patent, sanal gerçekliği kağıt üzerine taşımayı amaçlıyor. Sayfalar üzerine yerleştirilecek hareket ve baskı sensörleri yoluyla devreye girmesi planlanan sanal gerçeklik öğeleriyle bezenecek olan kitap, böylece okuyucuya hikayeyi okurken aynı zamanda sahneyi izleme olanağı da tanıyacak. Muhtemelen daha çok masal kitaplarına ve dolayısı ile çocuklara yönelik planlanarak alınan bu patentte, ayrıca sayfalar üzerine yerleştirilecek hoparlörler vasıtasıyla sahnenin sesi de aktarılacak.

Google'ın aldığı bir diğer patent ise, günümüzün 3-boyutlu (pop-up) kitaplarının dijitalleşmiş hali olarak planlanıyor. Sayfaları çevirdikçe kitaptan dikey olarak açılması planlanan dijital sayfa, pek de gerçeğe dönüşecek gibi durmuyor. Fakat Google'ın aldığı bu patentler elbette farklı amaçlar için kullanılabilir. Özellikle ilk patent, VR gözlüksüz sanal gerçeklik görüntüleme olanağı güden amacıyla, oldukça dikkat çekici duruyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Adım atma figüranı çizip de patentini de alır yakında Doodle pardon abece

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost