Google'ın 2005'te verdiği söz yalan oldu!

Google, test ettiği bu yenilik ile, 8 yıl önce kullanıcılarına verdiği sözü adeta "çiğniyor!"

Google'ın 2005'te verdiği söz yalan oldu!

Google'ın, arama sonuçlarında büyük etkisi olacak yeni bir özelliği test etmeye başladığı ortaya çıktı. Artık arama sonuçlarına göre, kullanıcılara banner reklam gösterilecek. Başka bir deyişle, aranan kelimelere göre sonuç listenin en üstünde birkaç adet "sponsorlu" link görmeye alışık olan Google kullanıcılarının bundan sonra listenin tepesinde kocaman banner reklamları görecek.

Ancak asıl ilginç olan detay şu ki, bugün Yahoo'nun CEO'su olan Marissa Mayer, 2005 yılında Google'ın arama motoru ve kullanıcı deneyimleri bölümünün yöneticisi olarak, Google adına basına şu açıklamayı yapmıştı: "Google kullanıcıları arama motorunda hiçbir zaman banner reklam görmeyecekler, bunun sözünü veriyoruz. Hiçbir zaman göz yoran, flaşlar patlatan, sağdan soldan çıkan rahatsız edici grafik banner'lara izin vermeyeceğiz!"

Fakat testlerine başlanan yeni özellik, bu sözün tutulmayacağının açık ispatı gibi... Demek ki, dünyada hiçbir söz para kadar değerli değilmiş. Google'ın şimdiden, çok tatlı paralar ödemek isteyen 30 büyük şirketle banner anlaşması yaptığı söyleniyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

para adamı madam yapıyor :)

yandexxxx forever

Vaaaov! Hadi bakalım dandroid fanları. Patronunuzu savunmaya =D kesin vardır bi bildiği. Tıpkı 2000lira verip aldığınız telefonlara 2guncellemeden sonra cihazın sahipsiz bırakılması gibi... Vardır bi bildiği =)

Hadi bakalim hayirlisi olsun :D

Google kadar ADİ bir şirket yok :@

googledan beklenen hareket :) başka arama motoru bulmanın vakti geldi galiba.

youtube`da yani bir hizmet başladı buda youtube`a video yükleyenlere telif hakkı sorunu olmayan müzik arşivi hemde yüzbinlerce ama hemen gözleriniz parlamasın ufak bir ayrıntı çoğu ve asıl güzel olan müzikleri reklam gösterimli videolara izni olmayan müzikler, üstelik bu detayı bulmak bize düşüyor youtube`da bu konuda bir açıklama bir uayrı bulunmuyor, neyse bu detayı keşfettik peki sorun bittimi tabiki hayır; reklamlı videolarda kullanılabilecek müzikler işaretli ve bu müziği youtubeda video oluştur ile kullandığınızda ne kadar dikkat ederseniz edin "müziği değiştilmiş video hatası" veriyor ve böyle müziklere reklam almayı kapatıyor peki müziği indirelim desek onu sıradışı bir şekilde kapalı olduğunu görüyorsunuz sadece reklam almaya kapalı müzikleri download etttiriyor, ve ben bu reklamlı videoda kullanılamya uygundur diye işaretlenmiş videoyu firefox eklentisi yardımı download edip videoma yükledim "telif hakkı uyarısı" verdi itiraz ettim ertesi gün uyarıyı kaldıdı 5 dakika olmadan uyarı tekrar geldi bende olayı detaylı olarak anlatan bir itiraz daha yaptım dün cevap geldi itirazınız red edildi diye, bende videoyu silmek zorunda kaldım. bu işte kasıt olduğundan şüphe etmemek için aşırı iyimser olmak gerekir. ayrıca üstelik internette free müzik sitelerindeki müzikleri; müzik hak sahibinden izin alarak youtube videonuza yüklediğinizde sırf başka biri o müziği youtube`a ekliyor diye telif hakkı uyarısı veriyor. google yönetimi son zamanlarda kendini çok şaşırdı, bence kendilerini çok şaşırmasınlar öyle devleşip te 1 sene sonrasını göremeyen çok dev şirket gördük biz! (bakınız: compaq computer) son zamanlarda youtube silinmiş videodan geçilmiyor bakıyorum çok güzel bir video 2 ertesi gün silinmiş ben bile yüzlercesi ile karşılaştım, bence google gemisi şimdiden su almaya başladı! sırf adsense hizmetinden para kazanılmasına izin veriyor millete keyfiye köle muamelesi yapması karşılıksız kalmaz, eee senede milyar dolar kazanan holdingin başına 30 yaşında adamı geçirirsen yapacağı bu!

@25 Eki 2013 14:59 Kardeş sen ne anlatıyorsun? Konu arama motoru sen youtubeden bahsediyorsun. Git derdini belediyeye anlat. Bu ne ya böyle?

@25 Eki 2013 18:33 Youtube google ın değil mi?

@25 Eki 2013 18:33 Youtube google ın değil mi?

@25 Eki 2013 18:33 yazıyı bir okusan anlayacan!

bascan küfürü

Bizde banner reklam göstermeyen bir arama motoruna geçeriz olur biter. Eskiden Google yoktu yine olmayabilir dünyanın sonu değil.

Eğer Bing türkiye'de Google kadar sağlıklı çalışsaydı, hiç düşünmeden Bing'i kullanırdım. Ama ne yazık ki Bing Türkiye'de çok sağlıklı değil. Yandex'in anasayfası da çok kalabalık.

@25 Eki 2013 15:52 Ne kalabalığı dalga mı geçiyon. "Sade Görünüm" diye bir şey koymuş adamlar oraya. Az göz atsaydın keşke...

Bu strateji ile devam ederlerse alternatifin de çok olduğunu hatırlatmak gerekir..

iSheeplerden başa çamur haber daha...

@25 Eki 2013 16:24 Grezimok ? Sen misin?

böyle birşey yaparlarsa artık google kullanmam

Google bu ne beklersiniz

adblock plus olduğu sürece isterse sitenin 3 tarafını reklamla çevirsin reklamlar görünmüyor :D

bizde ttnet varken o banner yüklenirse :)

Yav he he..

hangi arama servisi google sevisine ulaşırsa aynı şeyi yapacaktır

Baya baya abartmaya basladi google reklam isini. Para yapmiyor olsalar hadi diyecem ama fazlasiyla parada yapiyorlar zaten. Açikcasi bu is Microsoft'un isine yarayacaktir. Boyle reklamlar fazlasiyla gozukurse Binge geçis yaparim. Arama sonuçlari Google kadar iyi olmasada son derece iyi sonuclar bulabiliyoruz.

google reklamlar ile gelir elde eden bir firma olduğunu her zaman vurgulamıştır böyle birşeyden daha doğal ne olabilir ki tabiki de bu olacak.

para herşeyi alır, herşeyi...

Google para için bilgilerinizi kullanırken verdiği hangi sözüne güveniyorsunuz ? Google lanet bir şirket olma yolunda ilerliyor.

yavaş yavaş kullanıcıların kendilerini başka arama motorlarına alıştırması lazım

Google ucuzla(ş)mış anlaşılan

İnternet Explorer 11 Gayet Güzel...

Benim icin sorun yok ha en uste metin reklam almis ha banner.. metin reklam bana hitap etmiyosa tiklamiyordum zaren arama sonucuyla alakali cikan bannerin bana ne zarari olcak ki? Ornegin googleda chip'i aradin banner reklamda chip var bu sorun yaratmaz isimi kolaylastirir ama orda rakip site varsa onu chip dusunsun.

gugıl... karaktersizlik abidesi....

Kusura bakmayın ama o google'nin sayfalarında rahatsız edici reklamları görürsem hemen bırakırım ben.

şuan youtube'daki reklamlar aşırı derecede rahatsız edici.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir