Google'ın gerçek YouTube stratejisi

Google sürekli zarar yazan YouTube ile ne yapacak? Planlarda ne var? Cevapları araştırdık...

Google-Microsoft savaşı

Google-Microsoft savaşı
İki dev her alanda çarpışıyor

Google'ın muhasebesini rakiplerinin taklit etmesi çok zor. Çünkü Google, Microsoft gibi geleneksel şirket yapısına sahip değil. Microsoft gibi dev yabancı şirketler de bizim yerli şirketlerin kolay kolay taklit edebileceği bir muhasebeye sahip değil.

Durumu basitçe özetlemek gerekirse bir Türk yatırımcısı kriz ortamının getirdiği değişimler dolayısıyla hayatta kalabilmek için hemen para kazandıran yatırımlar yapmak istiyor. Bu yüzden genellikle ranta yöneliyor. Oysa yabancı yatırımcılar 5 sene zarar etmeyi, cepten para harcamayı göze alarak Pazar paylarını arttırmaya çalışıyorlar. Uzun vadede Türk yatırımcısının hayal edemeyeceği kadar büyük paralar kazanıyorlar. Bunun en basit ve en bilindik örneği Bill Gates'in korsan Windows'a yaygınlaşana kadar göz yummasıdır.

Özetle: yaygınlaşana kadar dişini sık, sonra para kazan! Google bunun çok daha ileri bir türünü uyguluyor. Microsoft'un bile kolay kolay sırtlanmak istemeyeceği zarar eden yatırımlara girişiyor ve bunlardan çok garip faydalar sağlıyor. İşte YouTube'dan elde edilen meta-data bunun en güzel örneği. Ve bu yüzden bir Türk yatırımcı için işini bilen, zararı sırtlanan yabancı bir yatırımcı ne kadar büyük bir tehdit ise, Microsoft için Google da bu kadar büyük bir tehdit.

Microsoft da hemen hemen her alanda Google'a rakip işlere girişerek ve ciddi bir maliyet yüklenerek, Google'ın farklı düşünce ve stratejisinin arayı açmasına göz yummuyor. Google kendi başına bırakılırsa bütün internet piyasasını ele geçirebilecek kadar zeki bir rakip. Kırk yerden zarar da etse online reklamdan kazandığı milyar dolarlarla kendini ve yan girişimlerini finanse etmeye devam edebiliyor. İşe uyanan Microsoft da işletim sisteminden ve ofis yazılımlarından gelirleri hali hazırda devam ederken bu piyasadan pay almak, geleceğini garantilemek istiyor. Yahoo'yu satın almak istedi ancak olmadı, şimdi Bing üzerinden bir ortaklık yürütüyor. Google-Microsoft rekabetinden daha fazla detay siziilerleyen sayfalarda bekliyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

açık arttırmaylamı satcak?

Madem beceremeyecekti niye aldı? Ne YouTube'un Google'a ihtiyacı vardı, ne Google'ın YouTube'a. Tekellik kimden gelirse gelsin, kötüdür.

bu video paylaşım sitelerinde hep merak ederim reklam gelirleri nasıl giderleri karşılıcak diye.Bence internet reklamcılıgının önemi tam olarak kavranmadı dünyada

ihaleyemi gircen :)

heaa gittigidiyor'a koyacakmış :))

aFamous kardeşime tam destek katılıyorum en güzel tesbiti yapmış ve tekellik kimden gelirse gelsin kötüdür demiş süper yorum

Bildiğim kadarıyla google youtube'u daha çok video arama özeliğinin popilatiresi sebebiyle satın aldı.Bu aslında google'ın arama sektöründeki gücünü artırmak içindi.

Madem beceremeyecekti niye aldı? Ne YouTube'un Google'a ihtiyacı vardı, ne Google'ın YouTube'a. Tekellik kimden gelirse gelsin, kötüdür.

Sacma sapan yorum yapiyorsun kim nerde tekel ?
Dailymotion, hulu vs vs biliyormusun Türkiyede siz daha youtube google satin aldiginda ögrendiginizde o siteler vardi onun gibi 100 lerceside var ne tekeli ya atmayalim.

youtube kadar populer video sitesi yok google enayi değildir çıkarı olmasa hiç uğraşmaz ...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir