Google interneti nasıl hızlandıracak?

Google şimdi de kafayı interneti hızlandırmaya taktı. İşte internet devinin bu konuda ilk adımı...

Google interneti nasıl hızlandıracak?

Google programcılara interneti ve web sitelerini hızlandırmak amacı ile açtığı yeni web sitesinde şirketin yıllar boyunca edindiği tecrübeyi paylaşıyor.

Site içerisinde yer alan püf noktaları, ipuçları, adım adım bilgi veren kılavuzlar Google'ın internette görselliğe değil performansa önem veren programcıları dünya çapında bir araya getirmeyi hedefliyor. Sitede aynı zamanda görüş alışverişine imkan veren, soru sorup yanıt alınabilecek bölümler de yer alıyor.

Google daha önce de internette web sitelerinin ve tarayıcıların performansından memnun olmadığını, bu yüzden Chrome web tarayıcısını icat ettiğini defalarca dile getirmişti. Google yeni teknolojiler arasında özellikle HTML 5 standardına önem veriyor. Bu yeni standardın web uygulamalarını ve Javascript işlemlerini hızlandıracağı öngörülüyor.

Sitede ek olarak neler var?
Google'ın programcılar ve uygulama geliştiricileri için özel olarak hazırladığı bu web sitesinde performans ölçüm araçları, problem çözme ve optimizasyon uygulamaları da bulunuyor. Google'ın bu yeni hizmetin http://code.google.com/speed adresinden erişilebiliyor.

Google'ın yeni oluşum hakkında yaptığı açıklamaları videomuzda izleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Google her ne kadar Standard kelimesini kullanmaya çalışıp, kendi desteklediği yazılımlarını dayatmaya çalışsa da, henüz W3C, HTML 5'i bir standart olarak kabul etmedi bilginize... Acid3 testi de henüz kabul edilmiş bir standart testi değil mesela.

Türkiyede internet hızlanmaz.Telekom bize azla yetinmeyi öğretiyor.

google dediyse yapar

google, yakında tüm interneti ele geçirecek ha, benden söylemesi :)

Daha düşük dosya boyutuyla daha kaliteli içerik üretme üstünde çalışan yok. Çalışılsa mevcut internet bağlantımızla daha kaliteli içeriğe daha hızlı sahip olacağız. Her uygulamada bu teknolojiye ulaşılsa şuan ki bilgisayarlarımız roket olur bağlantı hızımız tatmin eder.

arkadaşın dediği gibi hem internet yavaş hemde 4gb komik bi rakamla dalga geçiyolar yüz defa dilekçe yazdım bi tanesine bile yanıt gelmedi

Gelistiriciler icin iyi haber diye biliriz. Aslinda JQuery gibi js framework kullanarak ve duzgun kodlama ile sayfa boyutlari olabildigince kuculebilir. Ornek verecek olursak hurriyet.com.tr nin anasayfasi 1mb den fazla ve her bir kac dakikada bir yenileme yaparak 1mb tekrar tekrar indirtiyor kullanicilarina

Video ingilizce bişey anlamıyorum

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
arkadaşın dediği gibi hem internet yavaş hemde 4gb komik bi rakamla dalga geçiyolar yüz defa dilekçe yazdım bi tanesine bile yanıt gelmedi
Dün 15:32:00

4gb olayı saçma değil ,sonuçta internete sadece mail okumak ve surf yapmak için girenler de var ve onların sınırsız pakete gereksiz para vermesi anlamsız lakin genel olarak fiyatlar yüksek olduğu ve sabit ücret zımbırtısı olduğu için kotalı kullanıyor birçok kullanıcı :(

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir